Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
ARMBAND, 18K rodierat guld, 1020 briljantslipade diamanter (1 är åttkantslipad) ca 8,00 ct totalt ( ca 0,0078 ct/st), ca W-TCa(H-K)/VS-SI1, 4 diamanter saknas, 2 diamanter är skadade, 1 är en Cubic Zirkonia, flera skadade fattningar, några svaga fattningar, porositet och skador i guldet, längd 17,5 cm, vikt 70,9 g, dubbla säkerhetsåttor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljanter ca 2,27 ctv, ca River(D-E)/IF-VVS, längd 17 cm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, Annika Bertilsdotter, Stockholm 2016, stl 17+ mm, vikt 8,5 g,
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, akoya, ca 6 mm, längd 60 cm, lås i 18K guld, knutet, etui (och lås) från Jarl Sandin, Göteborg.
BRUDKRONA, förgyllt silver, 1907?, Johannes Lindqvist, Ytterlännes, vikt 74,5 g, har en monter.
ENGELBERT, armring, öppningsbar, 18K guld, odlad pärla ca 8,1 mm, Stigbert, Stockholm 1951, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 9,4 g.
BROSCH, 18K guld/platina, odlade pärlor ca 5,6-5,8 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 60 mm, vikt 5,5 g, en diamant skadad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, en diamant är skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, Kurt Ribbhagen, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 5,8 g, en diamant med natural vid rondsit och en med inverterad natural på rondist, två diamanter med små nagg på kulett.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/SI1, stl 20 mm, vikt 12,8 g
BROSCH, 14K guld/silver, svart emalj, 3 rosenslipade diamanter, Lettland ca 1920-talet, oval 4,2 x 3,2 cm, vikt 18,6 g.
COLLIER, platina, 7 droppslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 164 briljanter ca 15 ctv, ca TW-W/VS, längd 36 cm, vikt 52,8 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, Carlman Stockholm 1960-tal, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
LANTZ, ring, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2002, stl 15,75+ mm, vikt 7,5 g, en diamant är trasig.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 7,8 g.
Enstensörhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,1 g, ena snurrebussen i silver.