201 - 220 av 263
1...101112...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019

Klubbad för

RING, 18K guld, ametist ca 9,50 ct, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld, citrin ca 30,00 ct, mått brosch 3,5x3 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 3 600 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 1020 briljantslipade diamanter (1 är åttkantslipad) ca 8,00 ct totalt ( ca 0,0078 ct/st), ca W-TCa(H-K)/VS-SI1, 4 diamanter saknas, 2 diamanter är skadade, 1 är en Cubic Zirkonia, flera skadade fattningar, några svaga fattningar, porositet och skador i guldet, längd 17,5 cm, vikt 70,9 g, dubbla säkerhetsåttor.

Utrop: 40 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljanter ca 2,27 ctv, ca River(D-E)/IF-VVS, längd 17 cm, vikt 8,2 g.

33 500 kr

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, Annika Bertilsdotter, Stockholm 2016, stl 17+ mm, vikt 8,5 g,

11 400 kr

Utrop: 12 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, akoya, ca 6 mm, längd 60 cm, lås i 18K guld, knutet, etui (och lås) från Jarl Sandin, Göteborg.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

BRUDKRONA, förgyllt silver, 1907?, Johannes Lindqvist, Ytterlännes, vikt 74,5 g, har en monter.

5 100 kr

Utrop: 3 000 kr

ENGELBERT, armring, öppningsbar, 18K guld, odlad pärla ca 8,1 mm, Stigbert, Stockholm 1951, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 9,4 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, odlade pärlor ca 5,6-5,8 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 60 mm, vikt 5,5 g, en diamant skadad.

Utrop: 2 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, en diamant är skadad.

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, Kurt Ribbhagen, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 5,8 g, en diamant med natural vid rondsit och en med inverterad natural på rondist, två diamanter med små nagg på kulett.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 19 cm, Italienska stämplar, vikt 40,4 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/SI1, stl 20 mm, vikt 12,8 g

Utrop: 13 200 kr

BROSCH, 14K guld/silver, svart emalj, 3 rosenslipade diamanter, Lettland ca 1920-talet, oval 4,2 x 3,2 cm, vikt 18,6 g.

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, platina, 7 droppslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 164 briljanter ca 15 ctv, ca TW-W/VS, längd 36 cm, vikt 52,8 g.

Utrop: 320 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, Carlman Stockholm 1960-tal, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, gravyr.

Utrop: 13 000 kr

LANTZ, ring, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2002, stl 15,75+ mm, vikt 7,5 g, en diamant är trasig.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 3 900 kr

Enstensörhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,1 g, ena snurrebussen i silver.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, längd 4,3 cm, stift, vikt 11,2 g.

Utrop: 4 200 kr