Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, groda som drar ett snäckskal, höjd 5 cm, längd 11 cm, vikt 237 g.
COLLIER, färgad Korall, kulor av Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 63 cm.
COLLIER, trumlad Malakit, kulor av färgad Kvarts, lås och stavar i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin 1,1 ct, 7 briljantslipade diamanter 0,10 ct, TW/VS, höjd 3,5 cm, vikt 2,7 g, certifikat.
HÄNGE, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 40 mm, vikt 3,6 g.
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K trefärgat guld, 12 åttkantslipade diamanter 0,09 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
STRÖMDAHLS, collier, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,3 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, 6-rader, odlade barocka sötvattenpärlor, flätat, lås i sterlingsilver, längd 47 cm.
RING, 18K guld/silver, ovalslipad safir, vita safirer, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, nagg, sliten fattning.
SKÅL, silver, K. Anderson, Stockholm 1927, graverad dekor, höjd 9,5 cm, diameter 22,5 cm, vikt 426 g.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, 2 ovala odlade sötvattenspärlor ca 10,5 x 9 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr-TCape/P, stift, vikt 3 g.
COLLIER, blanka och matterade kulor av Onyx, fasetterad Snöflingsagat, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 55 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 6,5 mm lås i 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 46 cm, vikt 27,3 g.
RING, 18K vitguld ,7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/P, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g.