Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TCa/VS, diameter 18 mm, vikt 2,5 g.
RUBINRING, 14K vitguld, 11 safirer, 11 rubiner, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, vändbar, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
COLLIER, lapis lazuli, ca 12 mm, odlade sötvattenspärlor, ca 6 mm, längd 78 cm, dobbar, ej lås.
RING, 14K rodierat guld, arbetad yta, 9 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
BROSCH, silver 826/1000, motif ros omgiven av blomblad, 4,7 cm i diameter, Bertil Häggströms Guldsmedsaffär, Boden 1919, vikt 6,5 g.
ARMBAND, silver 830/1000, blommotif, längd 18,7 cm stämplad RR och 309, vikt 28,5 g.
BROSCH/HÄNGE, silver med markasiter, snäckcamé 5,0 x 3,8 cm, dam i profil, inga stämplar, vikt 16,9 g.
ARMBAND, 14K guld, 9 ovalslipade blå safirer ca 4,00 ctv, cubic zirconia, längd 17,5 mm, vikt 6,7 g.
HALSKEDJA, 18K roséguld, rund ankarlänk, blå safir ca 0,03 ct på karbinlåset, längd 41/43 cm, vikt 2,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,015 ct, ca W/VS, Alton, Falköping 1979, längd 38 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/P och CA/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, smaragden i mitten är skadad.
RING, 18K roséguld/silver, citriner och gult glas, markasiter, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, etui, citirinerna är skadade, tre markasiter borta.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner ca 0,32 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW/W-VS-P, stift, 3,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 st briljantslipade diamanter ca 0,39 ct, stl 14 mm, vikt 3,7 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca CR(J)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, nagg på rondisten.