Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
RING, 14K guld, ovalslipad peridot, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,34 ctv ca TW/SI med en större extra facett, 6 diamanter ca 0,04 ctv, stl 20,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, delvis rodinerat, ovalslipad smaragd ca 0,55 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K guld, smaragdslipad ametist, G.F Hallengren, Malmö 1914, mått 6,5 x 5 cm, säkerhetskedja, vikt 11,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 3,2 cm, skruvmekanik, 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade ametister. odlade pärlor, skruvmekanik, längd 4,2 cm, vikt 9,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, går odlad pärla, venezialänk, 4 briljantslipade diamanter, längd 45 cm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld, 29 briljanter ca 0,50 ct ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g, en diamant är trasig, en diamant med nagg på bord.
RING, 18K guld, vit opal 1,11 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K guld, granater, topaser, peridoter, citriner, ametister, längd 45 cm, vikt 11,2 g, flera stenar med slitna fasettkanter.
ARMBAND, 18K guld, granater, topaser, peridoter, citriner, ametister, längd 19 cm, vikt 5,7 g, flera stenar med slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, granater, akvamarin, peridot, topas, citrin, ametist, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 19,5 mm, vikt 5,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, creamfärgade och några färgade guld, knutet, längd 180 cm.
HELALLIANSRING, platina 950, 23 prinsesslipade diamanter ca 2,33 ctv, TW(G)/VS, storlek 16 mm, vikt 5,8 g, slitage, en diamant saknas.