Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, C.G. Hallberg Guldsmeds, Stockholm 1917, längd 19 cm, vikt 21,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, ca W/VS, 8 prinsess- och 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 7,1 g.
CHAMPAGNEKYLARE, silver, hänklar, Italien, höjd 17,5 cm, diameter 21,5 cm, vikt 796,9 g, mindre bucklor på kanten.
W.A. BOLIN, 18K guld, 5 smaragder, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 11,6 g, en diamant med skador, porositet i guldet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,86 ct, ca TCa(L)/SI2, brun ton, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, Göteborg 1964, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca W/SI, Schalins, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, butikscertifikat.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 7 briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca ca W-Cr-VS-SI, en diamant är Ca, stl 17 mm, vikt 5,1 g, två fattningar med sprickor, storleksändrad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm+, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 kudd- och ovalslipade gula, blå och rosa safirer ca 10,96 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, höjd 30 mm, vikt 8,4 g, stift, safirerna har håligheter och naturaler.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6,6 g, nagg på en kulett.
ARMBAND, 18K guld, stencaméer, Frankrike, längd 20 cm, vikt 29,7 g, en camé med nagg, spricka i låsets tunga, påverkar inte låsfunktionen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briolettslipade blå topaser, 110 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 8,5 cm, vikt 9,8 g, några diamanter med små nagg.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,85 ct, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g, sliten rodinering, storleksändrad.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, stl 18,75 mm, vikt 9,2 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P, 49 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, 8 carréslipade blåa safirer ca 1,40 ctv, Stockholm 1979, stl 19,75 mm, vikt 13,1 g, slitage, safirerna med slitna fasettkanter, en gammal- och tre åttkantslipade diamanter trasiga, flera åttkanter med nagg. (d)