Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-W/VS, höjd 26 mm, vikt 2,7 g, stift.
COLLIER, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, längd 39,5 cm, vikt 68,3 g.
RING, 18K vitguld, 5 smaragder, 6 briljant- och 14 baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,60 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, jacket form, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
DIAMANT, 1,50 ct, briljantslipad, River(E)/IF, GIA certifikat 15760594, slipning Very Good.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 droppslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca Yellow/SI-P, stift, 8,5 mm, vikt 2 g.
PÄRLCOLLIER, svagt doserad 5,9 - 7,5 mm odlade pärlor, längd 41 cm, lås i platina med 9 små diamanter ca 0,18 ctv och 2 små rubiner, 11 extra pärlor, vikt 24,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W/P, hjärtan, stift, höjd 9,6 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, citrin ca 37 ct, Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 20,4 g, stenen sitter löst i sin fattning, repa/nagg på stenen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- samt baguetteslipade diamanter 1,28 ctv, ca TW(G)/SI-P, stift, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 26 diamanter ca 0,72 ctv varav 21 briljantslipade ca TW-W/VS-SI, 1 prinsess- & 4 navetteslipade ca TW/SI2-P1, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt silver, emalj, Norge, ca 7x4,5 cm, vikt 65,7 g, emaljskada.