Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
ARDENTIA, ring, Blanco y Negro, sterlingsilver, delvis oxiderad, Spanien, diameter 35 mm, stl 17,25 mm, vikt 13,4 g.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, Shalins, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, åttkantig, Wien 1920-tal, höjd 8,3 cm, längd 15,5 cm, vikt 206,6 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, släta, mjukt kvadratisk fot, signerade Tore Eldh, Göteborg 1971, höjd 18 cm, vikt 387,2 g, fylld fot.
SKÅL, silver, på räfflad konisk fot, signerad Tore Eldh, Göteborg 1947, höjd 5 cm, djup 11 cm, vikt 97,7 g.
BIRGER HAGLUND, bägare, 6 st, delvis förgyllda, Stockholm 1968, total vikt 823,6 g, originaletui, ett par bägare med bucklor.
EFVA ATTLING, alliansring, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.
EFVA ATTLING, ring, Viking and Stars, 26 briljanter ca 0,14 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g.
THERESIA HVORSLEV, bestickservis, silver, 24 delar, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 4 smörknivar, signerade, Mema, Lidköping, 70-tal, total vikt 1160,7 g, lindor medföljer.