Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
GEORG JENSEN, brosch, nr 250, sterlingsilver, Arno Malinowski, höjd 4 cm, vikt 18,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 318, sterlingsilver, Arno Malinowski, höjd 3,7 cm, vikt 17 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 1, sterlingsilver, karneol, bärnsten, efter 1945, längd 36,5 cm, vikt 45,5 g.
POMELLATO, örhängen, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 19 mm, vikt 21,7 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 98 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, hjärtan, stift, höjd 11 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 15669573, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g.
GEORG JENSEN, manschettknappar, sterling silver, ca 22×13 mm, modell 59D, vikt 18,8 g.
SIGURD PERSSON, örhängen, sterlingsilver, Stigbert, Engelbert Stockholm 1964, skruvmekanism, höjd 3,8 cm, vikt 12 g.(d)
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1950, skruvmekanism, höjd 32 mm, vikt 10,9 g, gravyr, nagg på fasettkanter.(d)
COLLIER, 2 - radigt, 18K vitguld, South sea- och Tahiti- pärlor, längd 43,5 cm, vikt 7,4 g.
QUINN, hänge/kedja, sterlingsilver, venezialänk, blå kalcedon, Tyskland, stl 40 x 28 mm, längd 45 cm, vikt 19,3 g.
QUINN, hänge/kedja, sterlingsilver, ormlänk, ametister, Tyskland, diameter 27 mm, längd 45 cm, vikt 19,9 g.