Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca TW/VVS, stjärnringen Galaxia, stl 16,25, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 90 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW/VS, Bertani & Co, Italien, stl 18 mm, vikt 14,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, 3 odlade svarta pärlor 12,7, 13,3 och 13,4 mm, 44 briljanter ca 0,82 ctv, 38 cm, ca TW/VS, vikt 60,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 hängande rörliga hjärtan med 195 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, 1 dia saknas, stift/clips, vikt 10,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.
LJUSSTAKAR, silver, Göteborg 1966, Tenn & Silver Ab, höjd 18 cm, fyllda bottnar utan duk, vikt 519,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad tsavorit ca 5,00 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17 mm, vikt 3,4 g, en av de mindre diamanterna är skadad.
RING, 14K vitguld, vit stjärnsafir ca 7,50 ct, 2 navettesl diamanter ca 0,30 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,00 ct, 76 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 12,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner ca 1,75 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, ett fåtal rubiner med mindre nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder ca 1,00 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, ett fåtal smaragder med mindre nagg.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, en diamant med mindre skada vid rondisten.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,8 g, 3 diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/VVS2, stämplad ANA, Stockholm 1992, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g, natural på rondist.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad rubin ca 5,23 ct, certifikat från Gemmological Certification Services 79180-67, 8 triangulärt slipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW(F)/VS, stl 17 mm, vikt 10,1 g, rubinen med två mindre nagg.