Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019
RING, 18K vitguld, rosa, gula och blå safirer, 40 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, fasetterad turmalin, 9 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCa/SI, höjd 20 mm, vikt 3 g.
RING, 18K vitguld/guld, carréslipad turmalin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 5,4 g,
ARMRING, förgyllt silver, Ernst August Norlander, Stockholm 1860, öppningsbar, mått 5,7 x 5,2 cm, justerbar storlek, säkerhetskedja, vikt 23,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,91 ctv, ca 0,70, 0,61 samt 0,61ct, ca W(H)-TCa(K)/P1, Stockholm 1975 stl 19,75 mm, vikt 13,6 g.
RING, 18K vitguld, 55 baguetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 36 baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, 103 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Ca(F-N)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 12,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,8 x 7,0 mm, 25 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 41 cm, vikt 6,2 g, två diamanter med små nagg på rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca TCa(K)/VS2, Stockholm 1952, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g, storleksändrad.
RING, 18K guld, 3 opaler, 6 antikslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ARMRING, 18K guld, ametist, stel, öppningsbar, 1914, vikt 11,2 g, något skadat originaletui från G.F. Hallengren, Malmö.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, vikt 6,0 g, skruvfäste.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 blå safirer, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr(I)/båda med mindre skada , i övrigt små inneslutningar, höjd 4,3 cm, vikt 5,4 g, skruvar.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct, Cr(J)/SI2, GIA certifikat 1149424358 samt inskription på rondisten, längd 40 cm, vikt 6,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld/guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, längd 19,5 cm, vikt 20,2 g.