Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2019
RING, 18K vitguld, 2 ovalslipade spessantin granater ca 3,00 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
COLLIER, färgad Howlite, pärlemor, korall, onyxkulor, glaspärlor, längd 73 cm + tofs 13 cm
COLLIER, färgad grön Kvarts, odlade färgade sötvattenspärlor, trädd på vajer, längd 60 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 42 cm, lås i silver, mestadels ej knutet, vikt 37,4 g.
RING, 14K guld, ovalslipad peridot ca 3,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, peridoten har nagg på rondisten och flera diamanter har nagg.
COLLIER, doserade kulor av Lapis lazuli ca 6,5 - 18,5 mm, knutet, lås i vitmetall, längd 55 cm.
BÄGARE, silver, reliefdekor, Anders Castman, Eksjö 1778, höjd 10 cm, vikt 63,5 g, bucklor, lagningar.
BÄGARE, silver, reliefdekor, Johannes Weste, Stockholm 1752, höjd 9 cm, vikt 89 g, gravyr, lagningar, skada.
SUPKOPP, på kulfötter, med hänkel, silver, Samuel Lyberg, Borås 1824, höjd 5 cm, vikt 26,9 g, bucklor, lagningar.
Silver Etui
ETUI, silver, förgylld insida, sannolikt Moskva, Ryssland, 8,2 x 5,7 cm, vikt 95,5 g, bucklor.
TUMLARE, silver, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1781-1819, diameter ca 6 cm, höjd ca 3 cm, 12,8 g, gravyr, skada.
SOLFJÄDER, förgylld metall, emalj, komposit, turkoser, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, längd 22 cm, defekt.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, Thuresson Guld Och Silver, Falkenberg 2002, stl 18 mm, vikt 5,6 g, rubinen har slitna fasettkanter.