Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2019
Smycken Nål
NÅL/PIN, trollslända, 18K guld, 14 briljanter ca 0,07 ctv, Plique á jour, vikt 4,2 g, stopp i gulmetall.
RING, 18K guld, citrin, pärlor, Gerdt Sandqvist, Stockholm ca1950-tal, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, citrinen med nagg.
RING, 18K guld, citrin ca 4,5 ct, Chr Nygårds & So Linköping 1954, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter 0,36 ctv, 24 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS- SI, stift,, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI, hjärtan, höjd 6 mm, stift, vikt 1,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,44 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.
BLISS, enstensring, 18K vitguld briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g, originalask.
DOSA, silver, förgylld insida, Carl Nevendorff, Karlskrona 1870, mått 5,5 x 3,5 cm, vikt 49,2 g.
HÄNGE, sterlingsilver, acryl, Alton, Falköping 1975, mått 3,5 x3,5 cm, vikt 17,4 g, kedja i silver medföljer.
HÄNGE, silver, kula, genombruten form, Alton, Falköping, längd 2 cm, vikt 4,0 g, kedja i silver medföljer.
COLLIER, sterlingsilver, delvis hamrad yta, halvstelt, Alton, Falköping 1975, längd 45 cm, vikt 23,7 g.
HÄNGE, sterlingsilver, delvis hamrad yta, Alton, Falköping 1977, längd mått 5 x 5 cm, vikt 21,7 g, kedja i silver medföljer.
DRÄKTSMYCKE, brosch, silver, glasstenar, filigranarbete, Karl Peter Hedin, Jönköping 1897, vikt 82,5 g.
LJUSSTAKAR, silver, Löfman, Uppsala 1976, höjd 17 cm, fylld botten vikt 433,5 g, liten gravyr vid foten.