Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2019
RING, stål/silver, JFM Werken, Nederländerna, stl 21 mm, vikt 11,9 g, Går att skruva isär och då syns gravyren Now, then always.
SALTKAR, silver, Moskva 1833, kontrollerad av Nicholai Bubrovin 1822-55, godronnerad botten, invändigt förgylld, bård med fruktmotiv, står på 4 kulfötter, längd 8 cm, bredd 6 cm, höjd 3 cm, vikt 48,2 g, avskavd förgyllning, buckla.
6 KAFFESKEDAR, silver, Sheffield, 1915-1916, England, antika,vikt 73 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCR-CR/VS, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, Petterssons Juvelerar, Stockholm 1971, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g.
DOSOR, ett par, silver, cylinderformade, välvt lock, rokokodekor i relief, Holland 1892, höjd ca 4 cm, vikt 68,8 g, mindre bucklor, en dosa med spår av bortslipad dekor.
SKÅL, silver, oval, genombrutet brätte, CC Pilling, London 1903, längd 14,5 cm, höjd 5 cm, vikt 62,6 g, spår av bortslipad gravyr.
SUPKALK, silver, välvd fot och kupa av mynt, 3 resp. 5 mark, Tyskland 1875, höjd 8,5 cm, vikt 50,7 g.
DOSOR, 2 st, silver, emalj, förgylld insida, Tyskland resp. svensk kontrollstämpel, ca 1920, total vikt 35,6 g, en dosa med mindre buckla.
STOP, på kulfötter, silver, förgylld insida, lock med mynt, GAB, Stockholm 1909, höjd 11 cm, vikt 185,3 g.
SKÅL, silver, bandstavsbård vid mynning, empire, C G Hallberg, Stockholm 1931, höjd 6,2 cm, vikt 182,6 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K vitguld, odlade pärlor ca 5,7-9,2 mm, barocka, ytfel, längd 56 cm.
OSTRONGAFFLAR, 6 st, sterlingsilver, USA ca 1920, längd 14,2 cm, total vikt 138,3 g.
VINPROVARSKÅL, med hänkel, silver, tasse de vin, Danmark ca 1960, höjd 2 cm, diameter 8 cm, vikt 70,8 g.
BÄGARE, på fot, silver, åttkantig, förgylld insida, dekor i nyrokoko, C Hammer, Stockholm 1858, höjd 9 cm, diameter 7,3 cm, vikt 100,9 g, sliten förgyllning.
SALTSTRÖARE, 3 st, silver, reliefdekor, svenska och utländska stämplar, höjd 10-11 cm, total vikt 186,3 g.
BÄGARE, ett par, silver, förgylld insida, välvd överdel, släta, CG Hallberg, Stockholm 1910, höjd 10,5 cm, vikt 128,3 g.