Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
HÄNGE, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca TW-W/VS, längd 3 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 198 briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 5 cm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld med 4 rosa safirer 1,72 ctv 4 blå safirer 0,16 ctv 46 briljanter 0,14 ctv , huggies
ENGELBERT, collier, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, briljanter ca 0,96 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 12,5 mm, vikt 4,4 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K roséguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, kors, längd 42 cm, vikt 3,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,89 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, rubin, 7 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ametist, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g.
AFTONVÄSKA, silver, detaljer i 14K guld, interiör i sammet, reliefdekor i form av rosor, K.S. Sahlstedt, Åbo 1919, 18x8 cm, vikt 300,7 g, bucklor.
ENGELBERT, örhängen, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 12 mm, vikt 4,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VS, länkad, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, godronnerad, J P Grönvall, Stockholm 1836, underfat J Hallard, Stockholm 1792, höjd 8 cm, diameter 18 cm, vikt 547,8 g, bucklor.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, TW(F)/SI2, GIA Diamond Dossier 6191876230 samt inskription på rondisten, längd 38 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 83 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 5,2 g.