Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
DRYCKESKANNA, silver, delvist förgylld, lock med mynt, på kulfötter, GAB, Stockholm 1938, vikt 821,6 g, gravyr på locket, sliten förgyllning.
FISKBESTICK, 24 delar, silver, Olga, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, C G Hallberg, Stockholm 1940-60-tal, vikt 1345,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 briljanter ca 1,13 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 48 blå safirer ca 2,16 ctv, ställbar längd till 21 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 blå safirer ca 4,24 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, stift med clips, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld / guld, 8 smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 1,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 behandlade gula safirer ca 3,82 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stift, vikt 8,6 g.
RING, 14K guld, 18 blå safirer ca 3,68 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, höjd 3,2 cm, stift, vikt 5,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade southseapärlor ca 12 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stift med clips, vikt 8,8 g, flera diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stift, vikt 1,7 g, flera diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K svartrodinerat guld, odlade saltvattenspärlor ca 10 mm, svarta spineller ca 11,13 ctv, stift, vikt 13,6 g, en spinell stor skada och flera med nagg.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, blom- och bladdekor i relief, nyrokoko, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1848, höjd 27 cm, total vikt 1104 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, KG Markström, Uppsala 1889, höjd 23 cm, total vikt 835 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter.
Silver Vas
VAS, silver, vidgande liv, lodräta reliefåsar, pärlbård på fot, mästare LJ, Ungern, ca 1930, höjd 28 cm, vikt 1185,0 g, fylld botten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade sötvattenspärlor ca 8 mm 56 briljanter 0,22 ctv W/SI, stängbar krok