261 - 280 av 338
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,7 g.

3 700 kr

Utrop: 3 600 kr

DRYCKESKANNA, silver, delvist förgylld, lock med mynt, på kulfötter, GAB, Stockholm 1938, vikt 821,6 g, gravyr på locket, sliten förgyllning.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

FISKBESTICK, 24 delar, silver, Olga, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, C G Hallberg, Stockholm 1940-60-tal, vikt 1345,3 g.

Utrop: 9 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 briljanter ca 1,13 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,1 g.

12 600 kr

Utrop: 14 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 48 blå safirer ca 2,16 ctv, ställbar längd till 21 cm, vikt 7,3 g.

8 500 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 blå safirer ca 4,24 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, stift med clips, vikt 7,4 g.

12 600 kr

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K vitguld / guld, 8 smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 1,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,0 g.

Utrop: 17 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 behandlade gula safirer ca 3,82 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stift, vikt 8,6 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K guld, 18 blå safirer ca 3,68 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med nagg.

Utrop: 13 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, höjd 3,2 cm, stift, vikt 5,5 g.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade southseapärlor ca 12 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stift med clips, vikt 8,8 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stift, vikt 1,7 g, flera diamanter med skador.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K svartrodinerat guld, odlade saltvattenspärlor ca 10 mm, svarta spineller ca 11,13 ctv, stift, vikt 13,6 g, en spinell stor skada och flera med nagg.

Utrop: 8 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, blom- och bladdekor i relief, nyrokoko, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1848, höjd 27 cm, total vikt 1104 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, KG Markström, Uppsala 1889, höjd 23 cm, total vikt 835 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

Silver Vas

VAS, silver, vidgande liv, lodräta reliefåsar, pärlbård på fot, mästare LJ, Ungern, ca 1930, höjd 28 cm, vikt 1185,0 g, fylld botten.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade sötvattenspärlor ca 8 mm 56 briljanter 0,22 ctv W/SI, stängbar krok

Utrop: 3 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor 7 mm 48 briljanter 0,21 ctv, W/SI, krok

Utrop: 3 700 kr