Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars 2019
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 56741326, PIC nr. 2561.80.00, Ref nr. SU 196.1522, Boett nr. 196.1522, midsize, 36,25 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1502/824, ca 1999.
IWC, Schaffhausen, GST Automatic Alarm, Cal 1.917, Serie nr. 2912099, Ref nr. 3537-002, Boett nr. 2718067, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, alarm, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
LONGINES, Conquest (300m/1000ft), Cal 250, Serie nr. 36263444, Ref nr. L3.258.0.89.6, Boett nr. L3.258.0, damur, 29,5 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. TW/VS-SI, 0,031 ctv), briljantkrans (30 st. TW/VVS, 0,36 ctv), buckla boett, originallänk, viklås, Ref nr. L600125389, cert, januari 2011, box, ytterkartong.
BREITLING, Navitimer, Premier, Cal 42 (ETA 2892A2), Serie nr. 2290, Ref nr. A42035, kronograf, herrur, 36,7 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad krona/kronhals, ca 1998.
TAG HEUER, Monaco, Cal 17 (ETA 2894-2), Serie nr. QF4737, Ref nr. CW2111.FC6171, kronograf, herrur, 38 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014, ca 2005, serviceetui.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 212 P, Boett nr. 175665BB / 2303, kronograf, herrur, 28 x 28 (36) mm, stål, quartz (chronoreflex), safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCGC, ca 2003, box.
Klockor Oris
ORIS, BC4 Chronograph, Cal 674 (ETA 7750), Serie nr. 29-11963, Ref nr. 01 674 7633 4794-07 5 24 58BFC, Boett nr. 7633-47, kronograf, herrur, 45 mm, svart stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. 07 33 20 47/D12, cert, februari 2014, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34838502, Ref nr. BA 198.0022, Boett nr. 198.0022, herrur, 36 mm, 18K guld, stämgaffel, mineralglas, datum, urtavla i guld, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178278, Serie nr. 1N67P641, Cal 2235, Verk nr. 8P076664, Boett nr. 2308, midsize, 31 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 73168-8YG, totalvikt 140,5 gram, cert, december 2017, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, ”Inca”, Cal 83, Serie nr. 1073592, Boett nr. 1113166, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1943.
must de CARTIER, Tank, "Spider Dial", Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 105465, damur, 23 x 23,5 (30,5) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, originalspänne i gulmetall, cert, december 1979.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 9489025, Cal 2135, Verk nr. 0584552, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 6252D.18-K8/468 B, ca 1986, box (ej komplett).
Klockor Rado
RADO, La Coupole Ceramica, Jubilé, Serie nr. 35980414, Boett nr. 129.0301.3, damur, 30 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas (skadat), diamanter på urtavlan (4 st. 8/8), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 03976, cert, mars 1995, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, Chronometer, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 2531247, Boett nr. 2520089, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930, läderpåse, chatelaine i gulmetall.
OMEGA, Constellation, Cal 1270, Serie nr. 57727301, PIC nr. 1542.40.00, Ref nr. ST 386.1201, Boett nr. 386.1201 (LL), kronograf, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1550/860, ca 2001, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 22 x 22 (29,5) mm, Cal K840, Serie nr. 2073763, Boett nr. 1236895 / 6003 1, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1970.
OMEGA, Constellation, Chronometer (OM Swiss Made OM), Cal 751, Serie nr. 27628196, Ref nr. BA 368.0845, Boett nr. 168.045-368.845/C 57.137, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, urtavla i guld, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 368.845-1155/146, totalvikt 144,6 gram, ca 1969.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Calatrava, Cal 175, Serie nr. 1133217, Ref nr. 3512, Boett nr. 317239, herrur, 31 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, målade visare, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 1965, såld 18/1 1966.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal E 23 C, Serie nr. 1580197, Ref nr. 3788/4, Boett nr. 2816796, herrur, 26,5 x 32 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 190-198 mm, totalvikt 87,5 gram, cert (ej komplett), ca 1985, box (skadad, ej komplett).
OMEGA, Museum Collection, The Pilots Watch -1938, Collectors Series Number One, Chronometer, Cal 2200 A, Serie nr. 80123614, PIC nr. 5700.50.07, Ref nr. ST 16.167.2000.350, Boett nr. ST 167.2000.350, herrur, 40,2 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, cert, maj 2003, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1065/4938).