Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars 2019
Klockor Christian Dior
CHRISTIAN DIOR, Paris, damur, 25 x 22 (27,5) mm, Boett nr. D48-133, bicolour, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, längd 160 mm, ca 1999.
CARTIER, 21 Autoscaph, Boett nr. 2427/10868PL, midsize, 37 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, OBS: skadad boettskruv, integrerat gummi/stålband, viklås, Ref nr. BWOD, ca 2000.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak Square, Cal 2502, Verk nr. 217482, Boett nr. B51727, damur, 25 x 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 99,5 gram, ca 1980.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12089638, Ref nr. CK 2622, Boett nr. 2622-2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1950.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic, Serie nr. 127/MMX1, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, april 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 18175931, Ref nr. CK 14765, Boett nr. 14765 3 SC (C.B), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Mini, Serie nr. 18190058, Boett nr. 1057901, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0295, ca 1995.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 58457127, PIC nr. 7910.11.91, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196.7500, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 2003, box, ytterkartong.
CERTINA, Cetidate, Cal 25-661, Serie nr. 829746, Boett nr. 5309.124, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
INVICTA, fickur, 56 mm, savonett, Boett nr. 88189, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, kronograf, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1915.
Klockor Hublot
HUBLOT, Genève, King Power, "F1", Cal HUB4100, Ref nr. 703.ZM.1123.NR.FM010, Boett nr. 855474, kronograf, herrur, 48 mm, zirkonium / titan / keramik, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås i svart titan, ca 2012, box (skadad), ytterkartong (skadad), ca 2012. Limiterad och numrerad (Nr. 05/500).
OMEGA, Constellation, "My Choice", Mini, Cal 1456, Serie nr. 59092636, PIC nr. 1361.71.00, Ref nr. DG 795.1243, Boett nr. 795.1243, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (Central Bar), viklås, Ref nr. 6563/875, ca 2004.
Klockor Hamilton
HAMILTON, frackur, 45 mm, Cal 912 (17 stenar, 18 size), Serie nr. 3372037, Boett nr. 566582, doublé (Goldfilled), ankargång, skadad urtavla, ca 1928, etui (skadat).
Klockor Wyler
WYLER, Incaflex, Mont Blanc, Cal WHA 217 (ETA 2472), Boett nr. 24722 / 3823-7D, herrur, 35 mm, doublé (skadad, 30 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 32 mm, Cal 511, Serie nr. 16436354, Ref nr. OT 14370, Boett nr. 14370/14375-1, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958, box.
OMEGA, frackur, 47 mm, Cal 37,5L.17R, Serie nr. 8426410, Boett nr. 9431863, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1939, läderpåse, etui, kedja i gulmetall.
OMEGA, unisex, 24,5 x 28 (35) mm, Cal T17, Serie nr. 9118710, Boett nr. 9898998, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, ca 1942.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 16 (30) mm, Serie nr. 897416, Boett nr. 610259 A, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, längd 176 mm, totalvikt 24,5 gram, ca 1952, box.
OMEGA, Genève, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34874829, Ref nr. MD 198.0030, Boett nr. 198.030, herrur, doublé (20 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, servad september 2018, ca 1972.