Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
EFVA ATTLING, hänge/kedja, sterlingsilver, Little Rose Petal Pendant, längd 44,5 cm, vikt 16,9 g, originalask.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, High & I Love You, stl 16,25 mm, vikt 8,0 g, etui och box.
COLLIER och ÖRHÄNGEN i sterling silver, Alton, Fahlköping 1985, längd 54 cm, vikt 15,1 g, örhängen med stift, vikt 2,7 g.
CHOPARD, armband, Chopardissimo, 18K vit/roséguld, refnr. 859099-9202, serienr. 6375389, längd 14,5 - 19 cm, vikt 6,5 g, certifikat, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,75 mm, vikt 9 g.
RING, 18K guld, äggformad skena, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 13,0 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K vitguld, opal 1,59 ct, smaragd 0,13 ct, 34 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VVS, höjd 4,6 cm, vikt 7,7 g, gravyr För Evigt, (d).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, höjd 1,5 cm, vikt 2,6 g, stift, ena snurrebussen i silver.
CHOPARD, örhängen, Chopardissimo, 18K vitguld, refnr. 837938-1001, serienr. 6277748, krokar, höjd 2,2 cm, vikt 8 g, certifikat, originaletui.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 8,9 g, nagg på en kulett.
OLE LYNGGAARD, collier, färgade sötvattenspärlor, peridoter, dobbar i 18K guld, längd 49 cm, etui.
BVLGARI, armband, B-Zero Element, 18K vitguld, längd 16,5 resp 19 cm, justerbart, vikt 7,1 g, butikscert, originaeletui.
ESTRID ERICSSON, collier, Etruskiska halsbandet, sterlingsilver, Firma Svenkt Tenn, längd 43,5 cm, vikt 104 g.
RING, 18K guld/vitguld, blå safirer, stl 18,5 mm, vikt 7,2 g, safirerna med slitna fasettkanter.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(G)/P2, längd 42 cm, vikt 3,1 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1969, 6x6,5 cm, vikt 16,6 g. (d)
GEORG JENSEN, örhängen, Dew Drop, sterlingsilver, onyx, stift, höjd 4,4 cm, vikt 3,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Blomst, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g.