Avslutad | Klockor – Lördag 2 februari 2019
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 31 mm, Cal 520, Serie nr. 2894448, Boett nr. 28162552, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, relumade visare, ca 1945.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster Divers (200M), Cal 8203A, Serie nr. 58103024, Boett nr. 8203-S034124, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, gummiband, ca 2005.
CARTIER, 21 Autoscaph, Cal 049 (ETA 2892A2), Boett nr. 2427/60023PL, unisex, 36,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt, integrerat gummi/stålband (skadat, se fördjupad information), viklås, Ref nr. BWGA, ca 2000.
Visa varaKlockor Breitling
BREITLING, Transocean Chronograph Unitime, Chronometre, Cal B05, Verk nr. 4233889, Serie nr. 4233889, Ref nr. AB0510U4/BE84, Boett nr. 0217 B3, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, gummiband (Aero Classic), viklås, cert, september 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 90365967, PIC nr. 1358.75.00, Boett nr. 895 1201, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, diamanturtavla (12 st. 8/8, TW/VVS, 0,06 ctv), briljantkrans (38 st. TW/VVS, 0,40 ctv), integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 2009, box, ytterkartong.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 668659, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920, etui.
IWC, fickur, 49 mm, Cal 52 (H6), Serie nr. 606134, Boett nr. 681466, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1914.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3440281, Boett nr. 3440281, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1916.
TAG HEUER, Carrera, Cal 1887, Serie nr. EPG6230, Ref nr. CAR2013.FC6313, Boett nr. CAR2013-0, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC 5037/R-F-V4, ca 2015.
SEIKO, "Tachymeter", s.k. "Pogue", kronograf, herrur, 41 mm, Cal 6139, Serie nr. 3D5971, Boett nr. 6139-6002, stål, automatisk, hardlexglas, dag (portugisiska), datum, skadad urtavla, defekt, ej centrerad innerring, originallänk, viklås (defekt), ca 1973.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1532, Serie nr. 56460642, PIC nr. 1512.30.00, Ref nr. ST 396.1201, Boett nr. 396.1201, herrur, 33,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr (se bild), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1552/862, ca 1998.
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1155 (ETA 7750), Serie nr. 54598065, PIC nr. 3511.80.00, Ref nr. ST 375.0043, Boett nr. 175.0043 / 375.0043, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/813, ca 1994.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Ergon, Cal TEEA, Verk nr. 280063, Serie nr. D 4912, Ref nr. EG 40 S CH, kronograf, herrur, 40 x 50 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås, ca 2005.
SEIKO, 5, Cal 5309A, Serie nr. 9D0710, Boett nr. 6119-7400, herrur, 40 x 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum (defekt), skadad urtavla, tygband, ca 1969.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80197187, Serie nr. 80197187, Ref nr. DB 368.1201, Boett nr. 468.1201, herrur, 35,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st, 8/8), skadad urtavla, briljantkrans (40 st. TW/VVS), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1551/861, ca 2006.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 18,5 mm, Cal 9 OLN, Serie nr. 603214, Boett nr. 498494, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, formverk, boett ej signerad, ca 1948, metallänk ej original.
Klockor Mido
MIDO, Ocean Star, Datometer (T-Swiss Made-T), Boett nr. 9369 / 6911329, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 195 mm, ca 1970.
Klockor Mido
MIDO, Ocean Star, Datoday (T Swiss Made T), Boett nr. 7581560 / 8679, herrur, 37 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, ca 1975.
ZENITH, herrur, 22 x 30,5 mm, Cal 8 3/4 F.R.-6, Serie nr. 4288395, Boett nr. 22, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla. skadad urtavla, formverk, fasta bandstift, läderband, ca 1954.