Avslutad | Klockor – Lördag 2 februari 2019
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal MVE002-TEEE, Serie nr. L355701, Boett nr. BB 33 SL, unisex, 33 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 2000, box.
BREITLING, Emergency, Chronometre, Cal 76, Serie nr. 361878, Ref nr. E76321, Boett nr. 1204 B3, herrur, 43 mm, titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, gummiband (Diver Pro), verktyg, bruksanvisning, VHS-kassett, testutrustning, servad april 2018, cert, oktober 2004, box, väska.
BREITLING, Aerospace, Cal 56, Serie nr. 01170, Ref nr. F56062, herrur, 40 mm, bicolour (titan/doublé), quartz, safirglas, analog/digital, Professionallänk, viklås, cert, december 1994, box, ytterkartong.
BREITLING, "Tillhör Televerket", stoppur, 55 mm, vitmetall, mekanisk, 60 sek/30 min, flybackfunktion, ca 1970, etui.
TAG HEUER, Microtimer, Cal HR 03 (Valtronic), Serie nr. DD6700, Ref nr. CS111C.6003, Boett nr. CS111C, kronograf (1/1000), herrur, 38 x 34 mm, digital, stål, quartz, safirglas, gummiband, viklås, Ref nr. FC 5016-F A1, cert, november 2003, box, ytterkartong.
TISSOT, herrur, 33,5 mm, Serie nr. H674330, Ref nr. T71.3.411.31, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2008, box.
BREITLING, Aerospace, Chronometre, Cal 75, Verk nr. 353987, Serie nr. 353987, Ref nr. E75362, Boett nr. 2801 B6, herrur, 40 mm, titan, quartz, safirglas, analog/digital, skadad urtavla, Aerospacelänk, viklås, ca 2001.
BREITLING, J-Class, Cal 10 (ETA 2892A2), Serie nr. 7125, Ref nr. D10067, herrur, 39,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål), viklås, ca 1991, serviceetui.
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 282212, Serie nr. 282212, Ref nr. A13352, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, gummiband (Diver Pro II), originalspänne, ca 2001, serviceetui.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 67193, Serie nr. W500576, Cal 2130, Verk nr. 3445581, Boett nr. 67000, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt, skadad krona/kronhals, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78343-18-Z2/466 B, ca 1997.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), s.k. "Sigma Dial", Cal 2030, Verk nr. 01630, Serie nr. 3919122, Ref nr. 6916, Boett nr. 6919, damur, 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, OBS: målade visare / saknar packning, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510 D-G10/568, ca 1974.
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 21 mm, Cal 41, Serie nr. 1316049, Boett nr. 1335706, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1953.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Ref nr. L5.502.0.71.6, Boett nr. 32821702, damur, 22,5 x 27 (33,3) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS-F-G, ca 0,48 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. L600075172, längd 168 mm, cert, november 2007, box (ej komplett), ytterkartong.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 21079923, Ref nr. ST 135.0007, Boett nr. 135.007-64, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1964, metallänk ej original.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 Meters), Serie nr. SG5753, Ref nr. WK1312.BA0313, Boett nr. WK1312-1, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, urverk ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. BA0313-P5-B/3053 B, cert (ej komplett), ca november 2004, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Aquatimer Chrono Edition ”La Cumbre Volcano”, Cal 89365, Serie nr. 3978208, Ref nr. 379505, Boett nr. 3993968, kronograf, herrur, 44 mm, svart stål/gummi, automatisk, safirglas, datum, flyback, integrerat gummiband med snabbfästen, originalspänne i stål, cert (ej komplett), ca april 2017, box. Limiterad till 500 exemplar.
Klockor Elgin
ELGIN, mormorsur, 40 mm, savonett, Cal 94 (11 stenar, 6 size), Serie nr. 3679105, Boett nr. 680054, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mönster, monogram, bucklor, ca 1890, kedja i doublé.
CARTIER, Santos Galbée, Cal 687, Boett nr. 1566 / CC24245, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. CCKA, ca 1995.
TISSOT, Seastar, Cal 2030, Serie nr. 20516, Boett nr. 40643, herrur, 36 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 2162-40643, ca 1976.