Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, W-Cr/SI, höjd 23 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 20 cm, vikt 19,1 g, flera diamanter med naturaler på rondist.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/SI, stl 2,8 x 1,7 cm, vikt 6,3 g, en diamant skadad.
ENSTENSRING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TCa/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K guld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K vitguld, safir, 42 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Thomas & William Slater & Henry Holland, London 1896, höjd 18,5 cm, total vikt 557,5 g, fyllda, mindre bucklor, en ljusstake aningen skev.
DIAMANT, 0,46 ct, briljantslipad, ca Top Cape(L), skada på rondisten, i övrigt endast små inneslutningar.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, blå topaser, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, 4 topaser med nagg.
ALLIANSRING, 18k vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS, O Örneus Guldsmedja, Stockholm 1969, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, några diamanter med nagg på kulett.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 52 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 2,5 cm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.