Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
GERT THYSELL, hänge, silver, cabochonslipad rodokrosit, 1968, bredd 30 mm, vikt 20,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala pärlor ca 6 mm, längd 45 cm, lås i silver, vikt 19,7 g, något slitna knutar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, färgade akoya, blågrå, ca 7 mm, lås i silver, längd 43 cm, vikt 26,7 g.
ROBBERT, armring, silver, Silversmedjan Trosa Kvarn 1974, bredd 3,5 cm, stl 6,0 x 5,5 cm, vikt 67,0 g.
RING, 18K vitguld, boulderopal, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,8 g, slitage.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 2,9 g.
Visa varaSmycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 6,4 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 1,4 cm, stift, vikt 2,1 g, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,2 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 1,4 cm, stift, vikt 2,2 g, svaga fattningar.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 9,1 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 1,7 cm, vikt 2,1 g, svaga fattningar.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 9,2 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 1,7 cm, vikt 2,1 g, svaga fattningar, två diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, en diamant skadad, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 2,3 cm, vikt 4,3 g, svaga fattningar, en diamant med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 2,3 cm, vikt 4,3 g, svaga fattningar, två diamanter med nagg.