Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 8,9 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 1,9 cm, vikt 1,3 g, svaga fattningar, en diamanter med nagg.
Silver Etui
Etui, silver 935, förgylld insida, emalj, mått 8,4 x 7,4 cm, Tyskland tidigt 1900-tal, vikt 125,4 g, gravyr på baksida.
KAROTTSKED, silver, Matthias Wilhelm Rothoff, Uppsala 1897, längd 30 cm, vikt 123,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade ovala sötvattenspärlor ca 7,5-8 mm, 6 navettslipade smaragder av låg kvalité, 3,4 g, stift.
RING, platina, pärla ca 5,5 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 20,5 mm, vikt 2,1 g.
SMYCKESET, 2 delar, silver, collier och örhängen, collierets längd 37 - 42,5 cm, örhängen med stift, total vikt 46,5 g.
ALTON, hänge/kedja, 18K guld, design Per Dåvik, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1988, längd 42 cm, vikt 9,3 g, originaletui.
RING, 18K guld, granat, Karin Viktoria Lindström, Stockholm 1931, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.