Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
THERESIA HVORSLEV, hänge, sterlingsilver, signerat Alton Falköping 1971. Kedja i silver, längd 50 cm, vikt 22 g totalt.
THERSESIA HVORSLEV, hänge, sterlingsilver, signerat Mema Lidköping 1978, höjd 24 mm, vikt 10,4 g.
SMYCKESET, hänge, ring och örhängen,sterlingsilver, bergkristall, Alton Falköping 1970-tal stl 16,25 mm, strift, hängets höjd 6 cm, örhängenas höjd 4,5 cm.
RING, 18K vitguld, briljant- och 4 åttkantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/VS, Alton Falköping 1976, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 6 vita safirer 2,92 ctv 90 briljanter 0,94 ctv W-TCR/VS-SI, stift med clips, vikt 7,2 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, stift, vikt 1,3 g, snurrebussar i rodinerat guld.
RING, 18K vitguld med 5 blå safirer 1,30 ctv 38 briljanter 0,21 ctv TW/VS-SI, storlek 17 mm , vikt 4,6 g
ARMBAND, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 11,7 g, en diamant är skadad.
EFVA ATTLING, armband, True Colours, Limited Numbered Edition, sterling silver, lapis lazuli, aventurinkvarts, onyx, agat, längd 20 cm, vikt 25,9 g, originaletui, nagg på två stenar.
RING, 18K vitguld, med 2 prinsesslipade diamanter 0,24 ctv, TW/VS, vikt 9,4 g, storlek 17,75 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,/färgad titan, briljanter 2,21 ctv, ca W/VS-SI, ametister 0,48 ctv, längd 9 cm, vikt 14,5 g.
RING, 18K vitguld, 99 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 6,0 g, lödning i ringskena.
RING, 18K roséguld, röd-orange emalj, 49 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, fjäril, ärtlänk, vingar av vattenmelonturmaliner 11,9 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W(H)/SI, 8 svarta diamanter ca 0,06 ctv, stl 3,0 x 2,5 cm, längd 43 cm, vikt 8,9 g, skada på länk.