Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
BVLGARI, ring, B-zero 1, 18K guld, vit keramik, 3 band, ref GC01654 stl 53 ( ca 16,75 mm), vikt 10,5 g, butikscert, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 18 mm, vikt 8,1 g.
BVLGARI, armband, B-Zero Element, 18K vitguld, längd 16,5 resp 19 cm, justerbart, vikt 7,1 g, butikscert, originaeletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 4,7 g, Göteborg 1972.
ROLAND LANTZ, collier och armband, 18K guld, signerade, Stockholm 1988, collierets stl 13,0 x 12,5 cm, armbandet stl 5,5 x 5,5 cm, vikt 74,6 g. (d)
ARMBAND, HULCHI BELLUNI, 18K roséguld med 7 briljanter 0,08 ctv, TW(G)/VS, stretch, vikt 6,8 g, cert
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,90 ct, ca Wesselton(H)/VS1-VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,4 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 12 prinsesslipade diamanter 0,36 ct, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 17 cm, vikt 8,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 81 briljanter ca 1,91 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljanter ca 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina, tanzanit ca 2,45 ct, briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, tanzaniten har nagg.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 16,5 mm, svaga fattningar, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, 20 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.