Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
ROBBERT, manschettknappar, 18K guld, genombruten stil, signerade, mått ca 21×15 mm, vikt 13,2 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, Lund 1962, signerade, mått ca 22x11 mm, vikt 15,2 g, gravyr, originaletui (d).
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delad, 18K vitguld/ guld, briljantslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 19 cm, vikt 12,5 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, armband, 18K vitguld, bruna diamanter/P, längd 19 cm, vikt 2,2 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 flandersslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW/VS, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
TAPIO WIRKKALA, hänge, Päron, sterlingsilver, Kultakeskus Oy, Finland 1975, längd 50 cm, vikt 8,9 g, senare kedja.
LAPPONIA, ring, Ikarus, sterlingsilver, Björn Weckström Finland 1973, öppen ringskena, stl 17,25 mm, vikt 25 g.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, ett par, 18K guld, signerade, Stockholm 1988, vikt 17,7 g, (d)
BVLGARI, ring, 18K guld, B.Zero 1, 4-band, stl 52 (16,5 mm), vikt 10,9 g, etui, ytterkartong, slitage på fjädring.