Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
GEORG JENSEN, ring, Magic, 18K vitguld, gummi, Regitze Overgaard, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g, slitage.
GEORG JENSEN, hänge / gummirem, sterling silver, Möbius, vikt 14,7 g, original- etui och kartong, modell 374.
GEORG JENSEN, sterling silver, Möbius, design Torun Bülow-Hübe, clips, vikt 8,7 g, etui, modell 142.
TIFFANY & CO, armband, Black bead Toggle Bracelet, sterlingsilver onyx, längd 19 cm, originalask.
I-B DAHLQUIST, collier, stelingsilver, brons, mässing, signerat Debe Form, Malmö 1964, vikt 71 g, originalpåse (d).
COLLIER, svarta odlade pärlor, ca 8 mm, färgade, lås i 18K guld, kunzit ca 32,7 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, längd 48 cm, vikt 53 cm, 2 pärlor och en diamant med skada.
OLE LYNGGAARD, 2 armband, Double Sweetdrop, svart och grå, 2 snören svart och grå, silke, etui.
RING, 18K guld, rutilkvarts, 22 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt12,0 g.
LAPPONIA, collier/hängur, Sundial, 18K guld, manuell, Björn Weckström, Finland 1975, längd 78 cm, vikt 67,3 g.
LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver/akryl, Finland 1977. längd 75 cm, vikt 36 g.
LAPPONIA, örhängen,18K guld, odlade pärlor, stift, vikt 4,1 g, en snurrebuss ej i guld.
LAPPONIA, ring, Birth of a pearl, 18K guld, odlad pärla, Finland 1977, stl 19 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca W(H)/VS, vikt 0,9 g, litet nagg på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,6 g, ena diamanten med nagg på kuletten.