141 - 160 av 337
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2018

Klubbad för

BREITLING, Chronomat, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 266792, Serie nr. 266792, Ref nr. A13352, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, UTC, Serie nr. 3658, Ref nr. A61172, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S1900/300 A, cert, mars 2001, box (skadad).

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

BREITLING, Crosswind, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 527753, Serie nr. 527753, Ref nr. B13355, Boett nr. 4901 B3, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. C2202/350A, cert, november 2002, box, ytterkartong.

18 200 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Enicar

ENICAR, Nano, CH280, Boett nr. 255.30.280 / 6-09/195, Ref nr. 255-30-280aA, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, Ref nr. 12-09/087, ca 2009.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

BREITLING, Callistino (100M/330FT), Chronometre, Cal 72, Verk nr. 622361, Serie nr. 622361, Ref nr. B72345, Boett nr. 0603 B4, damur, 29 mm, bicolour, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. T2503/765A, cert, januari 2004, box, ytterkartong.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Tradition, Cal ETA 2895-2, Serie nr. X617145, Boett nr. 2836, herrur, 36,5 x 36,5 (45) mm, doublé (10 micron), automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, glasbaksida, läderband. originalspänne, cert (ej komplett), ca juli 2013, box, ytterkartong.

3 400 kr

Utrop: 3 200 kr

OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 1342, Serie nr. 40344020, Boett nr. 196.0075, herrur, 35 mm, doublé (10K goldfilled), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, batterifäste av (se bild), boett signerad Star Watch Case Co, originallänk, viklås, Ref nr. 11-77, ca 1977.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

LOYAL, Chronographe Suisse, Cal Landeron 51, Boett nr. 6115, kronograf, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1955.

5 100 kr

Utrop: 2 900 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 39084750, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1181 / 132.9051-1, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.

3 700 kr

Utrop: 2 900 kr

MARIUS LECOULTRE, mormorsur, 31 mm, Boett nr. 3420, 18K guld, cylindergång, urtavla ej signerad, vargtänder, visare ej centrerade, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1910.

Utrop: 4 400 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116509, Serie nr. Z506629, Cal 4130, Verk nr. C 0259328, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78499-EO1/OP, totalvikt 205,7 gram, ca 2007, box, ytterkartong.

146 000 kr

Utrop: 140 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor, Chronograph,"Tachymetre", Cal 751, Verk nr. 3485977, Serie nr. 2550778, Ref nr. Q1758470, Boett nr. 146.8.25, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, läderband, viklås, cert, januari 2009, box, ytterkartong.

Utrop: 32 000 kr

BREITLING, Chrono Colt, "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1186355, Serie nr. 1186355, Ref nr. A73380, Boett nr. 0211 B5, kronograf, herrur, 41,1 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W5010/811 A, ca 2011, box, ytterkartong.

Utrop: 11 000 kr

Klockor Dubey&Schaldenbrand

DUBEY & SCHALDENBRAND, Edition George Dubey, Cal Valjoux 92, Serie nr. 97/150, Ref nr. ACGD/ST, kronograf, herrur, 38 x 50 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (97/150).

16 400 kr

Utrop: 16 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor, Diving Alarm, Navy SEALs, Cal 956, Verk nr. 3593684, Serie nr. 2580315, Ref nr. 183T770, Boett nr. 160.T.96, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, alarm, originallänk i plast, viklås, cert, augusti 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 703/1500).

35 500 kr

Utrop: 32 000 kr

Klockor Bell & Ross

BELL & ROSS, Instrument de Marine, Cal BR-CAL.203 (ETA 6498-2), Serie nr. 097/500, Ref nr. BR01-CM-203, herrur, 46 x 46 mm, brons/trä/titan, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne i brons, cert, december 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 97/500).

Utrop: 32 000 kr

Klockor Corum

CORUM, Admiral´s Cup, Black Challenge 44, Chronometer, Cal ETA 7753, Verk nr. 688374, Serie nr. 2222260, Boett nr. 01.0007, kronograf, herrur, 44 mm, svart stål / gummi, automatisk, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, Chronometercert, cert (ej komplett) ca januari 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 196/300).

Utrop: 21 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme, "White Diamond", Cal G4 (ETA 7754), Serie nr. 11, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, originallänk, viklås, cert, mars 2014, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 11/50).

25 000 kr

Utrop: 26 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto Classique, Cal 865, Serie nr. 2667816, Ref nr. 256.84.02, Boett nr. 256.8.75, damur, 23 x 33 (38,7) mm, stål, manuell, safirglas, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,31 ctv), läderband, viklås, cert, januari 2010, box, ytterkartong.

35 000 kr

Utrop: 36 000 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, Le Locle Suisse, Marine Chronometer, Cal ETA 2892 A2, Verk nr. 059797, Serie nr. 1002, Ref nr. 263-67, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert, augusti 2009, box.

25 500 kr

Utrop: 16 000 kr

CERTINA, DS, Cal 25-451, Serie nr. 4191848, Boett nr. 5801.042, herrur, 36 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, datum, saknar sekundvisare, skadad urtavla, originallänk (Guy Freres), viklås (buckla), Ref nr. 1.64/DS, ca 1964.

2 500 kr

Utrop: 1 900 kr