Avslutad | Moderna – Lördag 8 december 2018
RING, sterlingsilver, detalj i 18K guld, Silverhuset i Halmstad, år 1988, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g.
TIFFANY & CO, hänge, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g, höjd 1,3 cm, en sten är utbytt.
CHOPARD, armband, Happy diamonds, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VVS, längd 20,5 cm, vikt 11 g, mittstenen sitter fast, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, snurrande mittskena med 114 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 14,9 g.
LAPPONIA, armband, Silvia, 18K guld/platina, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS, Björn Weckström, Finland 1982, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 29,6 g, gravyr Med kärlek.
LAPPONIA, ring, Nugget ring, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1969, stl 19,5 mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW(F-G)/VS, Art Metall, signerad Håkan Orrling, Helsingborg, stl 2,9 x 0,6 cm, vikt 4,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, Stockholm 2001, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 4,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
OLLE OHLSSON, skål/tumblare, sterlingsilver, nr 234, signerad, höjd 7 cm, vikt 149 g.(d).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7g, en diamant har ett mindre nagg på kuletten.