Avslutad | Moderna – Lördag 8 december 2018
TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, ej signerade, för Nestor Westerback, Finland 1972, vikt 27,9, krokar ej original, aningen skeva.
COLLIER, silver, genombruten form, Galleri 22:an, Stockholm 1967, längd 43 cm, vikt 65,0 g.
COLLIER, silver, cabochonslipad ametist, Inger Robbert, Trosa 1974, längd 38 cm, vikt 45,1 g.
RING, silver, cabochonslipad ametist, Inger Robbert, signerad, Trosa 1975, stl 17 mm, vikt 14,1 g.
COLLIER, 18K guld, ametist ca 5,80 ct, Engelbert, Stockholm 1968, längd 44 cm, hängets längd 4,5 cm, vikt 12,8 g.
GEORG JENSEN, ring, 3-delad, 18K vitguld, Fusion, Nina Koppel, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 49, (15,5 mm), vikt 14,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, vikt 3,0 g, pärlcollier, odlade söttvattenspärlor, delvis färgade, off round, ca 7-8 mm, längd 44 cm, etui, pärlcollier och armband med odlade sötvattenspärlor medföljer, samt extra pärlor.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, silver, bergkristall ca 9,00 ct, 2 odlade pärlor 5,9 mm, Alton 1966, stämplad Pege, vikt 11 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, Alton 1971, hänget 7,5 x 5,4 cm, oval ankarkedja 50 cm, hänget signerat K E Palmberg, vikt 43,5 g.
HALSRING, sterling silver, hamrad, stel, öppen, Stigbert för Atelje Waldemar Jonsson, handarbete, Skara 1977, vikt 50,3 g.
H.STERN, örhängen, 18K guld, peridoter, citriner, granater, ametister, ioliter, akvamariner, stift med clips, vikt 8,9, Etui från H.Stern medföljer.
LENNART OEHMKE, hänge/kedja, ärtlänk, sterlingsilver, rökkvarts, Stockholm 1966, stl 5,5 x 3,2 cm, längd 58 cm, vikt 48,2 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, Reindeer Jotos, Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 25,1 g.
ARMRING, silver, Occasion Juveler T Hummel, Stockholm, stl 6,5 x 6,0 cm, vikt 74,7 g, graverad.