Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, TESI, Göteborg 1957, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
Silver Etui
CIGGARETTETUI, silver, arbetad yta, förgylld insida, stl 10,3 x 8,1 x 1,3 cm vikt 125,0 g.
RING, Lordring, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,25 ct, 2 briljanter ca 0,06 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,2g.
BROSCH, Kråsnål, 18K guld, flodpärla 9,12 mm, Gustaf Fredrik Hallengren, Malmö 1911, vikt 5,0 g,
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W(H)/VS, längd 41 cm, vikt 3,6 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 4 safirer i olika blå nyanser, ca 0,40 ct, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, Italien, stl 18,25 mm, vikt 12,9 g.
BROSCH, 18K guld, arbetad yta, blå och vit emalj, Carl Fredrik Lilja, Stockholm, 1848, stl 4,5 x 5 cm, ihålig, vikt, 5,5 g, mindre emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, ett nagg, vikt 2,4 g, stift.
TIFFANY & Co, armband, sterling silver, längd 17 cm, vikt 3,2 g, originalpåse och ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad ca 0,25 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1964, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,03 ctv, Stigbert, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Stockholm 1956, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,8 g.