61 - 80 av 472
1...345...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, längd 6,5 cm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 cabochonslipade safirer, pärlor, längd 5,5 cm, vikt 12,0 g, krokar med stopp.

5 400 kr

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 2,92 ct, droppformad, Welo, Etiopien, rött och grönt färgspel mot en ljusbrun bakgrund.

Utrop: 300 kr

ANTON MICHELSEN, smyckesset, örhängen, 2 broscher, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, stift, örhängena diameter 1,1 cm, broschernas diameter 1,7 cm och 2,4 cm, vikt 11,6 g.

750 kr

Utrop: 700 kr

GEORG JENSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, Daisy, diameter 1,1 cm, clips, vikt 3,0 g.

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, Tagliamonte, Italien, krokar med stopp, vikt 5,1 g.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, 18K guld, rubin, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W(H)/P, stl 10,0 x 6,5 mm, vikt 1,0 g.

700 kr

Utrop: 550 kr

COLLIER, odlad saltvattenspärla, ca 10,6 mm, lås i 18K guld, längd 38 cm.

325 kr

Utrop: 350 kr

LJUSSTAKAR, silver, ett par, signerad Thore Eldh K&E Carlsson, Göteborg 1963, höjd 8,5 cm, total vikt 260,6 g, fyllda.

Utrop: 900 kr

RING, 5 rubiner ca 0,60 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca Cr-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt1,5 g, en rubin skadad, en rubin med nagg.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr ca W/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 82,9 g, knutet.

Utrop: 900 kr

BROSCH, 18K guld, cabochonslipad ametist, odlade halvpärlor, 3 saknas, vikt 3,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, akantusbård, empire, EG Hellström, Södertälje 1845, höjd 10 cm, vikt 79,6 g, lagningar.

Utrop: 1 400 kr

GRÄDDKANNA, på kulfötter, silver, förgylld insida, reliefdekor, London 1816, höjd 8,5 cm, vikt 113,4 g, gravyr.

Utrop: 1 500 kr

Silver Vas

DAVID ANDERSEN, vas, silver, Oslo ca 1960, höjd 17,5 cm, vikt 138,6 g.

Utrop: 1 800 kr

SUPKOPPAR, 6 st, silver, förgylld insida, släta, Kina ca 1930, höjd 4 cm, total vikt 124,0 g, någon mindre buckla.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Ring, 18K guld, smaragdslipad rökkvarts ca 50 ct, st 18,5 mm, vikt 25,8 g,

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g,

RING, 18K guld, rökkvarts, GD & Co, Malmö 1966, stl 14 mm, vikt 9,6 g, skev ringsskena.

2 600 kr

Utrop: 1 100 kr