Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 cabochonslipade safirer, pärlor, längd 5,5 cm, vikt 12,0 g, krokar med stopp.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 2,92 ct, droppformad, Welo, Etiopien, rött och grönt färgspel mot en ljusbrun bakgrund.
ANTON MICHELSEN, smyckesset, örhängen, 2 broscher, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, stift, örhängena diameter 1,1 cm, broschernas diameter 1,7 cm och 2,4 cm, vikt 11,6 g.
GEORG JENSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, Daisy, diameter 1,1 cm, clips, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, Tagliamonte, Italien, krokar med stopp, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 18K guld, rubin, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W(H)/P, stl 10,0 x 6,5 mm, vikt 1,0 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, signerad Thore Eldh K&E Carlsson, Göteborg 1963, höjd 8,5 cm, total vikt 260,6 g, fyllda.
RING, 5 rubiner ca 0,60 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca Cr-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt1,5 g, en rubin skadad, en rubin med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr ca W/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 82,9 g, knutet.
GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, akantusbård, empire, EG Hellström, Södertälje 1845, höjd 10 cm, vikt 79,6 g, lagningar.
GRÄDDKANNA, på kulfötter, silver, förgylld insida, reliefdekor, London 1816, höjd 8,5 cm, vikt 113,4 g, gravyr.
SUPKOPPAR, 6 st, silver, förgylld insida, släta, Kina ca 1930, höjd 4 cm, total vikt 124,0 g, någon mindre buckla.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g,