Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
HÄNGE/KEDJA, sterlingkedja, hjärta, blå bestrålade diamanter och briljanter, kedja 22 cm, vikt 2,9 g, diamanter med naturliga håligheter, nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, hjärta, rubiner, höjd 4,5 cm, kedja 43 cm, vikt 11,6 g, några rubiner med nagg.
COLLIER, 18K guld/vitguld, hjärta briljant ca 0,10 ct, ca TCa/VS, längd 38 cm, vikt 7,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/P, skruvstift, vikt 0,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/P, stift, vikt 0,3 g.
RING, 14K vitguld, 5 safirer, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 27 safirer, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 16,4 g, säkerhetskedja saknas.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka Southsea pärlor ca 19 x 15 mm, krok, vikt 9,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, Smith Ewen & Stylic, Birmingham 1968, bredd 2,8 cm, stl 5,8 x 5,4 cm, vikt 50,4 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 3,0 g. en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct ca TCr/VS-SI, smaragd ca 0,40 ct, stl 18 mm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1945, skruvlås, vikt 4,2
RING, sterlingsilver, mörkt träslag, Naturell Silver Form, Malmö 1988, stl 17 mm, vikt 11,7 g.