Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
RING, 18K guld, droppslipad citrin ca 13,0 ct, stl 18,5 mm, vikt 6,6 g, ett mindre nagg.
TENNISARMBAND, 14K guld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 16 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/P1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, sterling silver, vita stenar, 15 berlocker samt 2 till med säkerhetskedja mellan sig, längd 19 cm, vikt 70,4 g, originaletui.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, Engelbert, Stockholm 1997, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
SIRO KORU, ring, sterlingsilver, Åbo 1975, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g, justerbar ringskena.
ARMBAND, silver, agater, B Sörlings Konsthantverk, Stockholm 1963, längd 20 cm, vikt 89,4 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor och gröna färgade kvartskulor ca 8,5 mm, längd 120 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 13,5 mm, stift.
COLLIER, färgad slipad Korall, kulor av Labradorit, odlade sötvattenspärlor, silverlås, längd 79 cm.
SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, groda som drar ett snäckskal, höjd 5 cm, längd 11 cm, vikt 232 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 - 13 mm, ytdefekter, knutet, längd ca 126 cm.