Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 17 november 2018
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal T, Serie nr. 9930, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1898, etui (F.W.Tornberg, Stockholm).
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 6569, Serie nr. 257292, Cal 1030, Verk nr. D684760, Boett nr. 6569, herrur, 33,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, defekt, Brickwallänk (lagning), viklås (skadad), totalvikt 79,8 gram, ca 1957, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Gondolo 10 days, Chronometer, Cal 28-20/220, Serie nr. 3201508, Ref nr. 5100J-001, Boett nr. 4091314, herrur, 32 x 35 (46) mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, silvermedalj, cert, december 2000, box, ytterkartong. Limiterad till 1500 exemplar i gult guld.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, Cal P453/3C, Serie nr. 466997, Boett nr. 299146, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, fabriksservad november 2017, cert, april 1947, servicebox.
Klockor Movado
MOVADO, Ermeto 8 Days, "Giant Pullman", reseur, 100 x 71 (155) mm, Boett nr. 710017, metall/läder, manuell, plexiglas, ca 1940.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Kontiki (Swiss), Cal 1424U, Serie nr. 4354457, Boett nr. 4322300, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, originallänk (Gay Frères), viklås, Ref nr. 1.60/GK, ca 1960.
Klockor Movado
MOVADO, Datron, HS360, Sub Sea, "Tachymetre", Cal 3019 PHC (Zenith), Serie nr. 3972, Boett nr. 434-705-502, kronograf, herrur, 37 x 37 (42) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.
Klockor Heuer
HEUER, "Triple Calendar, Three Register Chronograph", Cal Valjoux 72C, Serie nr. 502310, Ref nr. 2543, Boett nr. 73554, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, signerad "Ed. Heuer & Co", läderband, ca 1946.
LÉONIDAS, "Triple Date Calendar", Cal Valjoux 72, Boett nr. 531203, kronograf, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950, box (skadad).
LONGINES, "Flyback", "Telemetre", "Anti-Magnetique", Cal 13 ZN, Serie nr. 6214606, Boett nr. 6214606, kronograf, herrur, 36 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, fasta bandstift, läderband, ca 1941.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, Compax (Swiss T), "Base 1000", Cal 130 (Valjoux 72), Serie nr. 2´358´031, Boett nr. 22703/2, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.
VICTOR KULLBERG, (1824-1890), Skeppskronometer, 122 mm, "Maker to the Admiralty, 105 Liverpool Road, London N", Serie nr. 4956, 56-timmarsverk, chronometergång, gångreservsindikator, liten sekundvisare, fodral i mahogny, 181 x 181 x 191 mm, nyckel, ca 1887.
Klockor Heuer
HEUER, Rally Triple Set, 3 st. stoppur/panelur, Super Autavia (T<25 mc), 57 mm, Cal Valjoux 5, vitmetall, manuell, plexiglas, 60 sek/30 min, Monte-Carlo (T<25 mc), 55 mm, vitmetall, 60 sek/60 min/12 timmar, digital timvisning, monterade på ställning signerad "Heuer Leonidas SA", 216 x 70 mm, ca 1960.
Klockor Eterna
ETERNA, kronograf (nollställer ej), herrur, 38 mm, Cal 703 (Valjoux 22), Serie nr. 2728566, Boett nr. 2466875, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, renoverad urtavla, läderband, tillverkad 1938.
Klockor Enicar
ENICAR, Healthways 100 Fathom, Sherpa Diver, Cal AR 1010 (EZR), Boett nr. 100/61-10 a SN / 55-7, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, lysmassa saknas på visare, gummiband (Tropic), ca 1955.
CERTINA, Chronomètre (T Swiss Made T), Cal 25-651, Verk nr. 103763, Serie nr. 103763, Boett nr. 5801.200, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, krona utbytt, läderband, ca 1967.
CERTINA, C-Tronic, Chronolympic, "Tachymetre", Cal 749 (ESA 9210), Boett nr. 749.3754.41, kronograf, herrur, 38 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, dag (1-7), datum (slår ej om), läderband, originalspänne i stål, ca 1970.
OMEGA, Seamaster 60 (- T Swiss Made T -), Cal 565, Serie nr. 31874967, Ref nr. ST 166.0062, Boett nr. 166.062 (C.B), herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 34244102, Ref nr. ST 176.0007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/1/172, ca 1972.
OMEGA, Seamaster 600, Professional, s.k. "PloProf", "Type D1 Dial", "B2 Type Bezel", Cal 1002, Serie nr. 31500330, Ref nr. ST 166.0077, Boett nr. 166.077 (S.F.), herrur, 55 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt, ställaxel defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/162, ca 1972.