Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 17 november 2018
OMEGA, kronograf, "Tachymètre", "Pulsations", "Télémètre", Cal 33,3 CHRO T3, Serie nr. 9387819, Ref nr. CK 987, Boett nr. 9977749, herrur, 38 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 13/5 1941, levererad till Sverige.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Tropical Dial", Cal 861, Serie nr. 29609711, Ref nr. SU 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1039-2.70/516, ca 1970.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 24011653, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-65 (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 1506-66.4/16, "Extract from the Archives", tillverkad 17/1 1967, levererad till Finland.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "CB Case", Cal 321, Serie nr. 24951641, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (C.B), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1039-1.66/516, ca 1967.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 24951300, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (HF), kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, läderband, ca 1967.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 17301305, Ref nr. CK 2998, Boett nr. 2998-1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), defekt, krona/ställaxel defekt, skadad boett (horn), NATO-band, "Extract from the Archives", tillverkad 18/2 1960, levererad till Sverige.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre - Base 1000", Cal 321, Serie nr. 16649016, Ref nr. CK 2915, Boett nr. 2915-3, kronograf (nollställer ej), herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytt urtavla, renoverad urtavla/visare, läderband, originalspänne, ca 1959.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Seamaster 300, s.k. "Big Triangle", Cal 552, Serie nr. 24703317, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165.024 (HF), herrur, 41,5 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), "Extract from the Archives", tillverkad 8/2 1967, levererad till Schweiz.
OMEGA, Seamaster 300 (T Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 24714188, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165.024 (HF), herrur, 41,5 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, defekt, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 16/3 1967, levererad till Sverige.
OMEGA, Seamaster 300 (T Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 24726681, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165.024 (HF), herrur, 41,5 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 17/3 1967, levererad till Mexico.
OMEGA, Seamaster (- T Swiss Made T -), s.k. "Deep Blue", Cal 565, Serie nr. 30378117, Ref nr. ST 166.0073, Boett nr. 166.073 (HF), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, läderband, ca 1970.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, Compax, s.k. "Nina Rindt", "Tachymètre", Cal Valjoux 72 (TJ), Serie nr. 2´453´328, Boett nr. 885103/02 (HF), kronograf, armbandsur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (original), läderband, ca 1965.
Klockor Heuer
HEUER, Autavia, s.k. "Jochen Rindt", "Screw-back Case", "12H-Bezel", "3rd Execution Dial & Hands", Cal Valjoux 72 (MN), Serie nr. 95507, Ref nr. 2446, kronograf (nollställer ej), herrur, 38,8 mm, stål, manuell, plexiglas, boett signerad "Heuer Leonidas S.A.", läderband, ca 1968.
Klockor Heuer
HEUER, Carrera, s.k. "First Execution", Cal Valjoux 72, Serie nr. 56657, Ref nr. 2447S, kronograf, herrur, 35,3 mm, stål, manuell, plexiglas, omluminerade visare, boett signerad "Ed Heuer & Co", läderband, ca 1964.
Klockor Heuer
HEUER, Autavia, "60-minutes Bezel", Cal Valjoux 7734, Serie nr. 216782, Ref nr. 73463, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, omluminerade visare, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1972.
Klockor Heuer
HEUER, Autavia, Cal 15, Ref nr. 1163, Boett nr. 243306, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla (se fördjupad information), utbytt krona, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1975.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, "Lapis Lazuli Dial", Ref nr. 16613, Serie nr. X516889, Cal 3135, Verk nr. 6294159, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, urtavla i Lapis Lazuli, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153-18-R9/401 B, cert (ej daterat/stämplat), ca 1993, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer (Swiss Made), s.k. "Fat Lady", Ref nr. 16760, Serie nr. 8426386, Cal 3085, Verk nr. 1077504, Boett nr. 16760, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, utbytesurtavla (Luminova), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-J2/501, cert, april 1987, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 1675, Serie nr. 5136492, Cal 1570, Verk nr. D333577, Boett nr. 1675, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk (1983), viklås (lagad, lödning), Ref nr. 78360-H/580, ca 1977.
ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 1675, Serie nr. 1389466, Cal 1570, Verk nr. D33557, Boett nr. 1675, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, defekt, utbytta delar i urverk, skadad bezel, skadad boett, läderband, tillverkad fjärde kvartalet 1965.