Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2018
CERTINA, herrur, 35 mm, Cal 29-251, Boett nr. 755.3869.40, guld på stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
PRESIDENT, De Luxe, herrur, 32,5 mm, Boett nr. 247994, stål, manuell plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1950.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, herrur, 36 mm, Boett nr. 68691, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
FALKEN, herrur, 35,5 mm, Cal AS 1560, Boett nr. 16182, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Favre-Leuba
FAVRE-LEUBA, Genève, damur, 15 x 17 (23) mm, Boett nr. 51802 / 197, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 34,5 mm, ETA 2472, Boett nr. 1118-249, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970, metallänk ej original.
3ENTRA, herrur, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1960, metallänk ej original.
CERTINA, Argonaut 220, Cal 25-651, Serie nr. 7120080, Boett nr. 5801.220, herrur, 33 x 32 (39) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.
SEIKO, herrur, 38 mm, Cal 6308, Serie nr. 660591, Boett nr. 6308-5000, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, längd 170-188 mm, viklås, ca 1966.
Klockor Waltham
AMERICAN WALTHAM, fickur, 45 mm, Cal J (7 stenar, 6 size), Serie nr. 6660908, Boett nr. 4549016, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1895.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, London, Ref nr. 1-1777, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2010.
J. HOVENSCHÖLD, d. y, (17xx-1825), Stockholm, fickur, 65 mm, Serie nr. 1363, Boett nr. 1363, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad/lös urtavla, OBS: saknar visare, defekt, skadad boett, ca 1800.
REILLY, london, fickur, 49,5 mm, Serie nr 5061, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ytterboett, 57,5 mm, silver, skadad, ca 1790.
FICKUR, 56 mm, Serie nr. 15x24, Boett nr. 89946, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1910.
OMEGA, reseur, 42 x 57 mm, Serie nr. 5789625, Boett nr. 6404239, metall, ankargång, skadad urtavla, defekt, fodral skadat / delar saknas, två skruvar saknas, ca 1921.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 1751739, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, urverk signerat "Revue", bucklor, ca 1915.
ORATOR, fickur, 49 mm, Boett nr. 100079, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 41,5 mm, savonett, Cal 295 (15 stenar, 6 size), Serie nr. 20675851, Boett nr. 5774614, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1918.
HELLAS, damur, 17,5 mm, Cal ETA 2412, doublé, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1965.