Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2018
SEIKO, A.G.S, Cal 7M22A, Serie nr. 794445, Boett nr. 7M22-7A00, herrur, 35,5 mm, bicolour, kinetic, hardlexglas (skadat), datum, glasbaksida, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. G1355.E, ca 1987.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4765768, Boett nr. 5508668, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 8469880, Boett nr. 9295084, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1937.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 5503711, Boett nr. 6303005, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1921.
N.Y Standard Watch Co, U.S.A, fickur, 55 mm, Serie nr. 1342021, Boett nr. 075737, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, mynträffling, mönster, ca 1900.
FICKUR, kalenderur, 52 mm, Verk nr. 4359, Boett nr. 2199, silver (800), ankargång, dag (svenska), datum, månad, månfas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bucklor, ca 1890.
ANTI-MAGNETIQUE, fickur, 60 mm, Boett nr. 449287, silver (800), ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, defekt, innerlock i glas skadat / löst, bucklor, ca 1910.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58,5 mm, Cal 317 (15 stenar, 18 size), Serie nr. 11079774, Boett nr. 5507998, silver (Sterling), ankargång, skadad urtavla, motiv (lokomotiv), ca 1905.
CHRONOMETRE, SIMPLOM, fickur, 57 mm, Boett nr. 27, vitmetall, ankargång, motiv på urtavla, skadad urtavla, defekt, ca 1890.
PRESIDENT, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5170015, Boett nr. 5927951, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, utbytt bygel, ca 1930.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 699338, niello (skadad), vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
OMEGA, "Axel E.Pettersson Stockholm JMP", fickur, 53,5 mm "Rödtolva", Boett nr. 4569100, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
FICKUR, "Improved Patent" 53 mm, Serie nr. 10229, Boett nr. 10229, silver, nyckeldragare, spindelgång, skadad urtavla/visare, defekt, urverk signerat J.Arkinstall, Newport Salop, bucklor, ca 1880.
W.C SPIKINS From Dent, " Noted Railway Lever High St Deptford", fickur, 54 mm, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1910.
SORNA, damur, 34,5 mm, Boett nr. 8305, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, integrerad originallänk, längd 177 mm, ca 1975.
Klocktillbehör Breitling
OCEAN CLASSICLÄNK, till Breitling herrur, stål, bredd 24/20 mm, längd 164-174 mm, Ref nr. 0515/152 A.