Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W/SI stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
ENGELBERT, alliiansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant med nagg.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, Markströms, Uppsala 1956, höjd 15,5 cm, vikt 425,1 g, fylld botten.
POMELLATO, ring, Iceberg, 18K guld, fasetterad morganit, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, stl ca 16,5 mm, vikt 23,3 g, morganit slitna fasettkanter samt minimala nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppformad citrin, ametist, akvamarin, citrin och peridot, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, längd 44 cm, höjd 5 cm, vikt 8,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade tunnformade mörkgrå sötvattenspärlor ca 9 mm, kulor av rosenkvarts, längd 38 cm, dobbar, lås saknas, vikt 58,4 g.
RARE JEWELRY, nitörhängen, 18K roséguld, Gaia, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 2,2 g, stift, originaletui, snurrebussar i förgyllt silver.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 2 delar, 18K guld/vitguld, stl 16,75 mm, vikt 14,0 g, etui, gummiring medföljer.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 32 carréslipade safirer ca 2,24 ctv, stl ca 17 mm, vikt 13,0 g, diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
OLE LYNGGAARD, armband, svart läder, berlocker, 18K guld, Sweet drop, fasetterad ametist, längd 36 cm.