Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
PÄRLCOLLIER, odlade svagt doserade sötvattenspärlor med ojämn yta ca 11-14 mm, längd 47 cm, lås i sterling silver, vikt 89,1 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametist, snidad onyx och bergkristall, krokar, vikt 17,8 g,
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 10 briljant- och swisslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, två diamanter med nagg på kulett och en med nagg på rondist.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/VS-SI, längd 2,7 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 4 navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,8 g, en navett med stort nagg på ena spetsen.
Silver Soppslev
SLEV, silver, hamrad yta, trähandtag, längd 28 cm, Malmö Stilgravyr, Trelleborg 1982, vikt 47 g.
2 SALTKAR, silver, invändigt förgyllda, oval form, längd 11 cm, höjd 7 cm, JH Otto, Köpenhamn 1833, vikt 82,4 g totalt.
COLLIER, mestadel gröna och orangea färgstenar, längd 70 cm, lås i sterling silver, vikt 98,5 g, ej knutet.
1 SALTKAR, silver, godronnerad dekor, två hänklar med vinbladsdekor, höjd 7,4 cm, diameter 7,5 cm, troligen Tyskland 1800-talets första hälft, vikt 81,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor i olika nyanser ca 11 mm, längd 46 cm, vikt 78,8 g, knutet.
1 SALTKAR, silver, empire, invändig förgyllning, kvadratisk fot med avfasade hörn, uppsvängda hänklar, M Fryberg, Jönköping 1829, vikt 45,3 g.
GRÄDDKANNA, silver, i form av en snäcka, på hög stam med välvd fot, höjd 8,8 cm, Österrike ca år 1900, vikt 50,6 g.
ÖRHÄNGEN, silver, briolettslipade röda stenar, cz, odlade sötvattenspärlor, vikt 5,8 g, krok med stoppare i plast.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, slät, uppsvängd hänkel, höjd 8,3 cm, G Möllenborg, Stockholm 1847, vikt 48,8 g.
2 st BÄGARE, silver, graverad dekor, en på hög stam, höjd 5 cm resp 8,2 cm, Ryssland 1896-1917, vikt totalt 43,1 g.