Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,33 ctv, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9-10 mm, längd 90 cm, lås i 9K guld, vikt 116,4 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 1,4 cm, vikt 1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, silver, natursten, stl 2,4 x 1,5 cm, vikt 15,9 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2-radig, odlade sötvattenspärlor, ca 3,5-4,0 mm, lås i silver, längd 19 cm.
ARMRINGAR, 3 st, silver, Guld och Silversmedjan, Linköping 1975, stl 6,5 x 6,0 cm, vikt 13,0 g.
BENGT LILJEDAHL, stel armring, sterlingsilver, Stockholm 1982, ca 6,5 x 6,5 cm, vikt 20,7 g.
ARMRING, silver, svart emalj, troligen orientaliska pärlor, stl 5,5 x 5,0 cm, vikt 36,2 g, saknar två pärlor, skador i emalj.
SMYCKESET, brosch och örhängen, silver, månstenar, markasiter, stl 5,5 x 3,0 cm, skruvlås, vikt 16,5 g.
SMYCKESET, 2 broscher och ett par örhängen, silver, paste, stl 3,5 x 3,5 cm och 2,5 x 1,0 cm, längd 3,5 cm, skruvlås.
Smycken Nål
KRAVATTNÅLAR, 2 st, silver, 1900-talets första hälft, citrin, ametist, längd ca 6,0 och 6,5 cm.
BROSCH, 14K guld/silver, små pärlor, 3 gammalslipade diamanter, stl 3,0 x 1,5 cm, vikt 3,7 g, två pärlor skadade.