Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS-SI, Gunnar Alp Guldsmedja, Stockholm 1975, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, smaragden med många nagg och inneslutningar som når ytan, en briljant med stort nagg.
TRESTENSRING, 18K gulaktigt vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W-Cr(H-J)/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g, ringskena skev.
PETER VON POST, halsring/hänge & örhängen, sterlingsilver/silver, Stockholm 1975, stl 12,0 x 11,0 cm, skruvlås, vikt 26,6 g.
HÅRSPÄNNE, silver, B Sörlings Konsthantverk, Stockholm 1956, stl 6,5 x 4,0 cm, vikt 19,8 g.
DRÄKTSMYCKE, brosch, silver, Sam Pettersson, Linköping 1945, stl 8,0 x 6,0 cm, vikt 11,5 g.
Silver Fat
TEFAT, silver, graverad dekor, Andrei Alexandrov, Ryssland Moskva 1888, kontrollstämpel Victror Vasileyvich Savinsky, diameter 14 cm, vikt 117,7 g.
TEMUGG, silver, handtag, Fedor Lorie, Ryssland, Moskva, 1800-talets slut, höjd 10 cm, vikt 188 g.
TEMUGG, silver, graverad dekor, handtag, Andrei Alexandrov, Ryssland, Moskva 1888, kontrollstämpel Victor Vasilleyvich Savinsky, höjd 10 cm, vikt 108 g.
BÄGARE, 2 st, silver, graverad dekor, Rysslnad Moskva 1871, kontrollsrämpel Victor Vasilyevich Savinsky, höjd 7 cm, vikt 106 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Engelbert Stockholm 1975, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hematit och lapis lazuli, vikt 15,4 g, krok med stoppare i plast.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,20 ct ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,0 g.