Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018
CARMOSÉRING, 18K guld, rund fasetterad diffusionsbehandlad blå safir ca 0,48 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g, två diamanter är skadade.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, smaragdslipad safir, ca 0,60 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, gula safirer, 8 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
Silver Kaffeservis
MOCCASERVIS, 3 delar, silver, svenska importstämplar samt Edlunds Silvervarufabrik Stockholm 1951, kaffekanna höjd 16 cm, vikt 428,2 g, mindre buckla på locket.
MARTINISKEDAR, 6 st, silver, agater & heliotroper, L H Hellberg Ädelmetallsmide, Sollefteå 1970, längd 19 cm, vikt 88,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 11 - 13 mm, lås i förgyllt silver, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 11 - 13 mm, lås i silver, längd 44 cm.
RING, silver, rodium, bergskristall, pärla, Rebecca Varvouzos, stl 17+ mm, vikt 37,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-8,0 mm, doserat, lås i silver, längd 49 cm, pärla saknas i låset.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 odlade pärlor ca 7 mm, 6 rosenstenar, vikt 2,9 g, skruvmekanism.
BROSCH, 18K guld, glas, lyra, 1800-tal, höjd 2,5 cm, tennlödningar, lagningar, senare nål, etui.