Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018
Smycken Nål
NÅL/PIN, trollslända,18K guld, 14 briljanter, ca 0,07 ctv, plique á jour, vikt 4,2 g, stopp i gulmetall.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K, vitguld, vikt 5,0 g rubin ca 0,70 ctv. 30 briljantslipade diamanter,ca 0,90 ctv, ca TW-W (G-H) VS1, en diamant med skada, stl, 16,5 mm
Ädelstenar Övrigt
PERIDOT, droppformad blandslipning, 6,63 ct, 15,2x9,6 mm, mindre nagg vid rondisten.
SPEGEL, silver, glas, bakstycke i trä, Ryssland omkring 1900, längd 40,5 cm, glas löst, handtag skevt.
PUNSCHSLEV, silver7 svärtat trä, troligen Riga 17/1800 -tal, längd 38 cm, skada knopp.
KALK, silver, möjligen Christian Hammer Stockholm 1854, höjd 12 cm, vikt 72,7 g, bucklor, mindre hål på foten.
SVAMPDOSA, silver, invädigt förgylld, äggformad, troligen Danmark 17/ 1800tal, höjd 7 cm, vikt 37,7 g.
STRÖSOCKERSKED, silver, Henrik Ruthenbeck, Uddevalla 1808, längd 22 cm, vikt 42,3 g, monogram.
OSTRONGAFFLAR, 2 st, silver, Sverige 1856, möjligen Franz Holm Stockholm, längd 14,5 cm, vikt 24,3 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, en av de mindre diamanterna med nagg.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5 mm, ljusgröna och rosa stenar färgstenar, 3 rader, längd 45 cm, vikt 59,0 g, ej knutet.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, briolettslipade färgade gröna stenar, vikt 5,6 g, krok med plaststoppar.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 90 cm, vikt 177,7 g, knutet.
COLLIER, odlade barocka platta sötvattenspärlor, Jaspis, magnetlås i sterlingsilver, längd 61 cm.