581 - 600 av 600
1...282930 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL/PIN, trollslända,18K guld, 14 briljanter, ca 0,07 ctv, plique á jour, vikt 4,2 g, stopp i gulmetall.

Utrop: 2 100 kr

SILVERSMYCKEN, 11 st, 2 markasit broscher, hängsmycke med paste, 8 diverse smycken

1 400 kr

Utrop: 600 kr

Smycken Rubinring

RUBINRING, 18K, vitguld, vikt 5,0 g rubin ca 0,70 ctv. 30 briljantslipade diamanter,ca 0,90 ctv, ca TW-W (G-H) VS1, en diamant med skada, stl, 16,5 mm

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 2 st silverarmband, skarabe, med guld- monogram, 1 st. med bärnsten

1 800 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, oval blandslipning, 4,52 ct, 11,6 x 9,5 mm.

600 kr

Utrop: 650 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, droppformad blandslipning, 6,63 ct, 15,2x9,6 mm, mindre nagg vid rondisten.

Utrop: 900 kr

SPEGEL, silver, glas, bakstycke i trä, Ryssland omkring 1900, längd 40,5 cm, glas löst, handtag skevt.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

PUNSCHSLEV, silver7 svärtat trä, troligen Riga 17/1800 -tal, längd 38 cm, skada knopp.

475 kr

Utrop: 400 kr

KALK, silver, möjligen Christian Hammer Stockholm 1854, höjd 12 cm, vikt 72,7 g, bucklor, mindre hål på foten.

425 kr

Utrop: 450 kr

2 SUPKOPPAR, silver, Sverige, 17/1800-tal, höjd 4 cm, vikt 27,7 g, bucklor.

600 kr

Utrop: 700 kr

SVAMPDOSA, silver, invädigt förgylld, äggformad, troligen Danmark 17/ 1800tal, höjd 7 cm, vikt 37,7 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

STRÖSOCKERSKED, silver, Henrik Ruthenbeck, Uddevalla 1808, längd 22 cm, vikt 42,3 g, monogram.

300 kr

Utrop: 350 kr

OSTRONGAFFLAR, 2 st, silver, Sverige 1856, möjligen Franz Holm Stockholm, längd 14,5 cm, vikt 24,3 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, en av de mindre diamanterna med nagg.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5 mm, ljusgröna och rosa stenar färgstenar, 3 rader, längd 45 cm, vikt 59,0 g, ej knutet.

375 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, briolettslipade färgade gröna stenar, vikt 5,6 g, krok med plaststoppar.

500 kr

Utrop: 250 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, ca 14×17 mm, vikt 13,9 g.

450 kr

Utrop: 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 90 cm, vikt 177,7 g, knutet.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, odlade barocka platta sötvattenspärlor, Jaspis, magnetlås i sterlingsilver, längd 61 cm.

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,20 ct, stl 17 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 500 kr