Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca 0,56 ctv, W(H)/VVS1, vikt 1,3 g, stift.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1980, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, graverad.
RING, 18K guld, citrin, ca 8,00 ct, briljanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant, ca 0,22 ct, ca TW/P1, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad rubin ca 0,20 ct, längd 2,8 cm. vikt 3,0 g, Kaplans, Stockholm.
Silver Teservis
TEMUGG, silver, hänkel, graverad dekor, Ryssland Moskva 1894, höjd 9,5 cm, silvervikt 142,2 g, senare glasinsats.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/P2, 34 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, navettslipad gul-brun kvarts, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv (flera med nagg och skador), stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
RING, guld / silver, facetterad ametist, rosenstenar, en sten saknas, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-11,5 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgyllt sterling silver, vikt 93,7 g, knutet.
KULTASEPPA SALOVAARA, hänge/kedja, sterlingsilver, bergskristall, Finland, stl 4,5 x 3,5 cm, längd 60 cm, vikt 12,2 g.