361 - 380 av 600
1...181920...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, sterling silver, rosa och vita stenar, vikt 25,5 g, krok.

Utrop: 300 kr

ÖRHÄNGEN, ca 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, vikt 12,7 g, krok.

Utrop: 2 600 kr

COLLIER, rosenkvarts och ametist, lås i sterling silver, längd ca 63 cm, vikt 88,4 g, ej knutet.

Utrop: 350 kr

SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, mått 13x13 cm, Ture Jerkeman, Stockholm 1952, signerad, vikt 169 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BORDSPINGLA, silver, halvklotformad, slät, knopp med bladkrans, höjd 6,4 cm, utländska stämplar, vikt 58,4 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

DOSA, silver, välvt lock, diameter 5,3 cm, höjd 3 cm, C Nyström, Stockholm 1853, vikt 23,4 g.

Utrop: 1 100 kr

VINPROVARSKÅL, silver, 1 escudo mynt Spanien 1867 i botten, diameter 8,3 cm, höjd 2,8 cm, troligen Sydamerika 1900-tal, vikt 60,2 g.

Utrop: 1 300 kr

2 FÖREMÅL, silver, ett par Rickshaw med dragare, längd 8 cm, höjd 4,2 cm, troligen Kina 1900-tal, vikt 45,3 g.

Utrop: 1 100 kr

KYRKDOSA, silver, lock med ciselerad blomdekor, två räfflade flänsar, diameter 4,2 cm höjd 2,7 cm, troligen västsverige 1800-talets första hälft, vikt 20,8 g.

Utrop: 900 kr

BÄGARE, silver, liv med blom- och bladdekor, höjd 7 cm, A Bäck, Alingsås 1850, vikt 19,8 g.

Utrop: 1 100 kr

LJUSSTAKAR, silver, 1 par, rundad kvadratisk fot, slät form, signerad T. Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1965, fyllda, vikt 394,2 g.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, silver, 1 par, rund välv fot, stam med reliefåsar signerade T.Eldh, K&E Carlsson och Ceson, Göteborg 1969 och Stockholm 1974, små bucklor på den ena fotem, fyllda, vikt 415,7 g.

Utrop: 2 700 kr

ARMBAND, silver, mossagat, Gussi, Malmö 1963, längd 19 cm, vikt 31 g.

475 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,85 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, öppningsbart, höjd 1,8 cm, vikt 3,7 g

Utrop: 1 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, höjd 1,4 cm, vikt 6,5 g.

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, vikt 0,6 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, nedsliten fattning, gravyr.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,5 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 14 g.

Utrop: 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i silver, längd 54 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr