Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018
COLLIER, rosenkvarts och ametist, lås i sterling silver, längd ca 63 cm, vikt 88,4 g, ej knutet.
SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, mått 13x13 cm, Ture Jerkeman, Stockholm 1952, signerad, vikt 169 g.
BORDSPINGLA, silver, halvklotformad, slät, knopp med bladkrans, höjd 6,4 cm, utländska stämplar, vikt 58,4 g.
DOSA, silver, välvt lock, diameter 5,3 cm, höjd 3 cm, C Nyström, Stockholm 1853, vikt 23,4 g.
VINPROVARSKÅL, silver, 1 escudo mynt Spanien 1867 i botten, diameter 8,3 cm, höjd 2,8 cm, troligen Sydamerika 1900-tal, vikt 60,2 g.
2 FÖREMÅL, silver, ett par Rickshaw med dragare, längd 8 cm, höjd 4,2 cm, troligen Kina 1900-tal, vikt 45,3 g.
KYRKDOSA, silver, lock med ciselerad blomdekor, två räfflade flänsar, diameter 4,2 cm höjd 2,7 cm, troligen västsverige 1800-talets första hälft, vikt 20,8 g.
BÄGARE, silver, liv med blom- och bladdekor, höjd 7 cm, A Bäck, Alingsås 1850, vikt 19,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, rundad kvadratisk fot, slät form, signerad T. Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1965, fyllda, vikt 394,2 g.
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, rund välv fot, stam med reliefåsar signerade T.Eldh, K&E Carlsson och Ceson, Göteborg 1969 och Stockholm 1974, små bucklor på den ena fotem, fyllda, vikt 415,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,85 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, öppningsbart, höjd 1,8 cm, vikt 3,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, höjd 1,4 cm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, nedsliten fattning, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,5 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 14 g.