Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 april 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W(H)/VS2, G. Dahlgren & Co, Malmö 1961, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 6,75 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad citrin, granat, topas, peridot, ametist, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, svart sten, längd hänge 2,5 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/KEDJA, ägg, vit sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 8,8 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, ägg, cz, längd hänge 2 cm, längd kedja 80 cm, vikt 13,6 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, ägg, mörkblå cz, längd hänge 1,5 cm, längd kedja 60 cm, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 0,90 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g, en diamant med nagg på paviljongen, safiren sliten, flera klor skadade, slitage.
HÄNGE/KEDJA, rose förgyllt silver, ägg, röd cz, längd hänge 1 cm, längd kedja 44-49 cm, vikt 6,6 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, gul sten, cz, längd hänge 3 cm, längd kedja 41-44 cm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld,/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, höjd 1,6 cm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W-TCa(H-K)/P, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,2 g, stift.