Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, hjärtan, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 1,1 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 3,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 2,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, 30 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/P, hjärtan, stift, vikt 1,8 g,
RING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct, W(H)/SI1, IGI certifikat, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 1,9 g.
KLACKRING, 18K guld,/vitguld, 3 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K 3-färgat guld, 91 briljanter, 1 saknas, ca 1,40 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, italienska stämplar, vikt 13,3 g.
COCKTAILGLAS, 8 st, silver, graverad geometrisk dekor, höjd 6,5 cm, vikt 513,8 g, ett glas med buckla på foten,
COCKTAILSHAKER, silver, graverad geometrisk dekor, Tyskland, höjd 23 cm, vikt 497,5 g, mindre bucklor.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad morganit 1,10 ct, 22 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 2,25 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Jan Irmes Guldsmedja , Stockholm 1977, stl 16,5+ mm, vikt 11,0 g, några diamanter med minimala nagg samt slitna fasettkanter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter 2,25 ctv, 36 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,58 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.