Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
Smycken Ring
STIGBERT, armring, 18K guld, 2 odlade pärlor, Engelbert Stockholm 1958, 6,5x5,5 cm, vikt 6,8 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter 0,60 carat totalt, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4 gram.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,50 carat totalt, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 gram.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,75 carat totalt, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,2 gram.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(F-G)/VVS, Evert Gustafsson, Stockholm 1982, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 23/18K guld, safir ca 0,60 ct, 12 briljanter ca 0,24 ctv ca W/SI, stl 18,25 mm, spår efter gravyr, vikt 6,0 g.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K, vitguld, 3,9 g 2 rubier ca 0,20 ctv, briljant a 0,05 ctv, stl.17,5 mm
Smycken Smyckeset
SMYCKESET, 18K,guld, vikt 12,3 safir collier, L= 40 cm, safirring 16,5 mm, safirörhängen stift. diamanter,
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,20 ct ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,0 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,64 ctv ca TCr/VS, stl 19,75 mm, vikt 7,2 g.
Smycken Ring
RING, platina, odlad South Seapärla ca 11 mm, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 cm, vikt 6,9 g, några diamanter skadade, några med nagg, storleksändrad.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 18 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1930-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar, lagning på ringskena.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 2,70 ct, 10 briljant- och navetteslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, TW-W(G-H)/ VS1-VS2, HRD inskription på rondisten 170002985215 och 170002985155, vikt 1,9 g, stift, ett stenkuvert medföljer.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, W(H)/VVS1, GIA inskription: 6252286103, samt 2 briljanter ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, GIA certifikat: 6252286103, gravyr.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld / platina, briljant ca 0,14 ct ca TW/VS, stl 15 mm, bredd 6,5 mm, vikt 8,6 g, inga stämplar.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 3,5 g, gravyr.