Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, safirer, 26 briljantslipade diamanter 0,20 carat totalt, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzaniter, briljantslipade diamanter 0,10 carat totalt, ca W/SI, stift, vikt 1,9 gram.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(F-G)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,85 carat totalt, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,6 gram.
RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI-P, rubin, stl 15,5 mm vikt 10,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 carat totalt, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 gram.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, safir ca 1,30 ct, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, TCa-Cr/VS, längd 22 cm, vikt 3,2 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, 3 oval- och 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-CR/P, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, 1972.
2 RINGAR, 18K guld, 146 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 18+ mm, vikt totalt 11,1 g, en diamant är skadad, en diamant med nagg.
BROSCH, 23K guld/platina, pärla 4,75 mm, 9 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm 1917, längd 4,6 cm, vikt 7,6 g.
ENSTENSRING, 23K guld, gammalslipad diamant ca 0,42 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
W.A. BOLIN, syskonring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g.
TRESTENRING, platina, safir 0,72 ct, 2 äldre briljantslipade diamanater ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm+, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld/platina, smaragd, 4 gammal- och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, smaragden med nagg och spricka.
RING, 23K guld, halvpärla ca 9,7 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17 mm+, vikt 5,9 g, diamanter med skador, guldet har oxiderat, slirna klor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7,5 mm, 2 briljant- och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS, skruvmekanism, höjd 1,7 cm, vikt 3,7 cm, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,05 ct, längd 19 cm, vikt 6,4 g.